17 Декември, 2017
0.4377
    ALK 7304.71    0%     CEVI 1144    0%     GRNT 762.38    0.86%     KJUBI 1400    0%     KMB 2700    0.01%     OHB 4767.86    -0.67%     RMDEN15 95.1    0.11%     RZUS 107.89    1.78%     STB 910    -1.09%     STIL 127    -2.31%     TNB 13100    0%     TPLF 1500    -1.69%     UNI 1870    -1.03%     ZILU 151    -2.58%

Хрватите шокирани: „Кралот на обложувалниците“ го напушта бизнисот

Објавено во: Балкан 05 Декември, 2017

За помалку од година дена „кралот на обложувалниците“ и еден од најбогатите Хрвати Данко Чориќ се откажал од својот последен излет во финансиските води.

Тој како што пишува Пословни дневник, го продал друштвото за управување со инвестициски фондови на некогашните „млади лавови“ HPB Invest.

Компанијата за трговија и услуги „Позитивна асиметрија“ добила минатата недела одобрение од регулаторите за стекнување на 100-процентен удел во „Зодакс Инвестментс“.

Од кои причини Данко Чориќ, сопственик ка синџирот обложувалници Super Sport со 1000 вработени излегол од сопствеништвото на „Зодакс Инвестментс“, како дошло до идеја купувачот да биде еден од членовите на Управата на тоа друштво и дали е платена некоја премија на трансакцијата останува непознато.

Како неофицијално дознаваат во финансиските кругови, продажбата на Чориќ предизвикала прилично големо изненадување. 

Компанијата на Чориќ , „Зодакс“ кон крајот на јануари добила одобрување за основање на „Зодакс Инвестментс“.

Компанијата во фондовските води веднаш запловила прилично важно. Со отворен паричен фонд „Zodaks Cash“, ги основале и првите два хеџ фондови во Хрватска под името „Anchor„ и „Mooring“.

Се работи за фондови наменети за квалификувани вложувачи, односно инвеститори кои имаат нешто повеќе финансиско знаење, но и расположливи пари од вообичаените вложувачи во инвестиционите фондови.

Веќе кон крајот на април „одакс Инвестментс“ го презема од „KD Locusta“ фондови алтернативниот фонд во кој тогаш се наоѓале 35 милиони куни имот. И таа трансакција останала извршена под превезот на тајната што се однесува до платениот износ. Во Примус, според податоците за крајот на октомври, се наоѓале помалку од 33 милиони куни.

Можеби ќе ве интересира

СРБИН ВО БЕЛГИЈА: Никогаш нема да се вратам во Србија, овде немаат комплекси

СРБИН ВО БЕЛГИЈА: Никогаш нема да се вратам во Србија, овде немаат комплекси

Се преврте рингишпил во Сараево - има ли повредени?

Се преврте рингишпил во Сараево - има ли повредени?

(ВИДЕО) ШОК ВО ДУБРОВНИК: Eве што исфрли силниот ветер од морето

(ВИДЕО) ШОК ВО ДУБРОВНИК: Eве што исфрли силниот ветер од морето

Грчката црква ја моли БПЦ да се откаже од улогата мајка црква на МПЦ

Грчката црква ја моли БПЦ да се откаже од улогата мајка црква на МПЦ

Нови правила за Црногорските плажи: Нема веќе плаќање влез и лежалки

Нови правила за Црногорските плажи: Нема веќе плаќање влез и лежалки

БУТAРИС ЗА ИМЕТО: Работите се зрели и би можело да се дојде до решение

БУТAРИС ЗА ИМЕТО: Работите се зрели и би можело да се дојде до решение

Што разговараа Јотова и Колиас Царуха за името на Македонија?

Што разговараа Јотова и Колиас Царуха за името на Македонија?

Групата во која имало и Македонец добиле по 10.000 евра да направат нереди кај „Гробари“!?

Групата во која имало и Македонец добиле по 10.000 евра да направат нереди кај „Гробари“!?

Србија ќе го „избрише“ името Македонија ако земјава го поддржи Косово за УНЕСКО?

Србија ќе го „избрише“ името Македонија ако земјава го поддржи Косово за УНЕСКО?