19 Февруари, 2018
0.5199
    ALK 7932.13    -0.83%     CKB 600    15.38%     GRNT 810.5    -1.16%     KMB 3397.19    2.23%     LOZP 2400    14.29%     MPT 29500    0%     MTUR 4200    0.02%     OKTA 3600    -2.7%     RMDEN16 94.8    0%     RZIT 20    0%     RZLV 50    -5.66%     SLAV 3600    -40.98%     TETE 2236.02    3.04%     ZPKO 2812    -1.22%

Хрватска поставува услови за Србија која се стреми за влез во ЕУ?

Објавено во: Балкан 14 Февруари, 2018

Хрватскиот премиер Андреј Пленковиќ вели дека Хрватска нема намера да ѝ попушта на Србија само поради Стратегијата на ЕУ за Западен Балкан.

Премиерот на средбата со претседателот на Европската комисија, Жан-Клод Јункер изјави дека неговата Влада е проевропска и за развивање на добрососедски односи и помош на сите соседи на патот кон реформите и ЕУ.

Пленковиќ вели дека со Србија имаат две нивоа на односи. 

„Едните се актуелните и идните, а другите се во врска со минатото. При посетата на Александар Вучиќ сите теми ги ставивме на маса и пронајдовме методологија како да разговараме за нив. Тука спаѓаат и прашањата за процесуирање на воените злосторства, границите и воената отштета. Не е важно дали тоа се делови од Стратегијата, тоа се работи кои Хрватска ги решава. Само со вистината и со заклучување на тие процеси може да одиме кон помирување и кон соработка“- изјави Пленковиќ.

Јункер посетата на Вучиќ на Загреб ја оцени како интересна. Тој вели дека во Европа секогаш треба да се има трпение.

Можеби ќе ве интересира

ВО ПРОГНОЗИТЕ Е И МАКЕДОНИЈА: Сепак на Балканот ќе има прекројување на граници?

ВО ПРОГНОЗИТЕ Е И МАКЕДОНИЈА: Сепак на Балканот ќе има прекројување на граници?

РАМА БАРА КОСОВО И АЛБАНИЈА ДА ИМААТ ЕДЕН ПРЕТСЕДАТЕЛ: Што вели Брисел на ова?

РАМА БАРА КОСОВО И АЛБАНИЈА ДА ИМААТ ЕДЕН ПРЕТСЕДАТЕЛ: Што вели Брисел на ова?

Какликис: Грчката страна треба да ги убеди, не да ги притисне

Какликис: Грчката страна треба да ги убеди, не да ги притисне

Грција ќе ни даде грејс период за промена на Уставот

Грција ќе ни даде грејс период за промена на Уставот

Косово наскоро ќе добие своја војска

Косово наскоро ќе добие своја војска

Кога бугарскиот патријарх ќе ја посети Македонија?

Кога бугарскиот патријарх ќе ја посети Македонија?

КАКО И НА КОЈ НАЧИН: Орбан најави дека ќе го запре Сорос со сите законски средства

КАКО И НА КОЈ НАЧИН: Орбан најави дека ќе го запре Сорос со сите законски средства

Шокантен туристички бум во неколку земји-причината е ова!

Шокантен туристички бум во неколку земји-причината е ова!

„То Вима“ за преговарачкиот процес меѓу Коѕијас и Димитров: Постои позитивна клима по средбата во Виена

„То Вима“ за преговарачкиот процес меѓу Коѕијас и Димитров: Постои позитивна клима по средбата во Виена