22 Јануари, 2018
0.5272
    ALK 7698.52    0.63%     AUMK 1700    0.06%     GRNT 830    0.73%     KMB 3135.87    -0.52%     MPT 28907    -3%     MTUR 4158    -2.16%     OKTA 3200    2.86%     RMDEN16 94.5    0.11%     RZUS 124    9.73%     STB 970    1.04%     STIL 154    1.61%     TEH 140    -6.67%     TEL 283    1.07%     TETE 2060    3%     TKVS 3106    -3%     TPLF 1798.38    -0.03%     TTK 950    -0.12%

ИДЕАЛЕН БИЗНИС: За еден килограм 6000 евра

Објавено во: Финансии 14 Ноември, 2017

Неколку бели тартуфи тешки вкупно околу 850 грама се продадени на традиционална аукција во градот Алба во италијански Пијемонт за вртоглави 75 000 евра.

За тартуфот со сателитска врска се наддаваа заинтересирани купувачи од Дубаи и Хонг Конг, а најмногу понуди претприемач од Хонг Конг.

„Ситуацијата е нешто подобра, меѓутоа очигледно ова нема да биде баш успешна година бидејќи во продажба нема да бидат големи примероци, иако овие помалите се поквалитетни“, рекла за АФП Изабел Џаниколо од Државниот центар за проучување на тартуфите.

„Сушата која го погоди ова подрачје во последните неколку месеци влијаеше на количината, но не и на квалитетот на тартуфите“, рекла Џаниколо, додавајќи дека „цените кои се постигнуваат на аукциите не се пазарни. Се работи за цени чиј приходи одат во добротворни цели“.

Овогодишната пазарна цена изнесува 600 евра за 100 грама, што значи 6000 евра за килограм. Нешто е повисока поради големата суша. Пред година дена килограм можел да се купи за 3-4000 евра.

Белите тартуфи спаѓаат меѓу најчувствителните и најскапи производи на светот, а во делови на Италија се берат од октомври до декември. Исклучително се почитувани поради специфичниот вкус и арома. Белите тартуфи, поради климатските промени во Италија во последните години, ги има се помалку.

Речиси 90 години градот Алба организира двомесечен саем на бели тартуфи на кој се ораганизира и аукциска продажба на овој вид почитувана подземна печурка.

Можеби ќе ве интересира

Огласи за работа: Вработуваат Македонско село, Мепсо ...

Огласи за работа: Вработуваат Македонско село, Мепсо ...

Економиите ги наградуваат богатите наместо тешкиот труд на милиони луѓе: 1% од населението има 82% од светското богатство

Економиите ги наградуваат богатите наместо тешкиот труд на милиони луѓе: 1% од населението има 82% од светското богатство

Има ли иднина нафтената криптовалута OilCoin?

Има ли иднина нафтената криптовалута OilCoin?

Ќе делува ли НАТО како „афричка слива“ за нашата берза?

Ќе делува ли НАТО како „афричка слива“ за нашата берза?

Три грешки на шефовите, кои ги тераат вработените да си дадат отказ

Три грешки на шефовите, кои ги тераат вработените да си дадат отказ

Седум начини како да заштедите пари при пазарување

Седум начини како да заштедите пари при пазарување

РУЖИЦА ГО СПОДЕЛИ ИСКУСТВОТО: Еве колку може да заработите на брод

РУЖИЦА ГО СПОДЕЛИ ИСКУСТВОТО: Еве колку може да заработите на брод

Кои се близнаците кои изгубија речиси една милијарда долари од падот на биткоинот?

Кои се близнаците кои изгубија речиси една милијарда долари од падот на биткоинот?

КРАЈ НА СЕНЗАЦИОНАЛИЗМОТ И ЛАЖНИТЕ ВЕСТИ: Фејсбук ќе им дава приоритет на „доверливите“ медиуми

КРАЈ НА СЕНЗАЦИОНАЛИЗМОТ И ЛАЖНИТЕ ВЕСТИ: Фејсбук ќе им дава приоритет на „доверливите“ медиуми