24 Октомври, 2017
0.3905
    ALK 7595.8    0.62%     BESK 11000.07    -0.92%     KMB 2800    -0.01%     MKSD 232    0%     MPT 28032.26    -0.95%     OHB 5367.09    -1.52%     REPL 52500    -0.23%     RZLV 45    0%     RZUS 129    1.57%     SBT 2180    -2.64%     STB 940.91    -0.33%     STBP 680    0%     TEL 274.5    0.92%     TNB 13300    -1.48%     TTK 828    0.12%

ИДИЛА ВО СОСЕДСТВОТО: Село кое има се

Објавено во: Балкан 11 Октомври, 2017

Со еден единствен потег државата може да го доведе до пропаст селото Маглич во Бачка. 

Апсурд е тоа што ништо нема да биде направено, но со тоа што ќе се исправи грешка од минатото ќе се направи нова грешка. 

Селото има 3000 жители, а на влезот стои табла на која пишува „Село кое има сѐ“. 

Имаат базен, црква, здравствен дом и градинка. 

Poljoprivredno dobro со изгради сето тоа, а претпријатијето произведува компир, репа, и пченка. Велат дека ако не се бореле досега ќе ставеле клуч на врата. Судбината на 165 вработени е доведена во прашање. 

Имаат 1800 хектари земјиште, а од ова претпријатије живеат 60% од селата. 

Можеби ќе ве интересира

ХРВАТКА ВО ИРСКА: Никој не ми зема пола плата за да вработи роднини

ХРВАТКА ВО ИРСКА: Никој не ми зема пола плата за да вработи роднини

Пахор има убедливо водство, но Словенија повторно ќе гласа

Пахор има убедливо водство, но Словенија повторно ќе гласа

(ФОТО+ВИДЕО) НЕВРЕМЕ ВО РИЈЕКА: Улиците личеа на реки

(ФОТО+ВИДЕО) НЕВРЕМЕ ВО РИЈЕКА: Улиците личеа на реки

Захариева: На Македонија голема пречка и беше политиката против соседите

Захариева: На Македонија голема пречка и беше политиката против соседите

(ВИДЕО) ПАД И УСПОН НА ДИНАСТИЈАТА ТОДОРИЌ: Од трошна куќа во селце до раскошен луксуз во дворец

(ВИДЕО) ПАД И УСПОН НА ДИНАСТИЈАТА ТОДОРИЌ: Од трошна куќа во селце до раскошен луксуз во дворец

Локални избори во Косово

Локални избори во Косово

ЕРДОГАН ГИ НАВРЕДИ САД: Америка не може да се нарече цивилизирана држава

ЕРДОГАН ГИ НАВРЕДИ САД: Америка не може да се нарече цивилизирана држава

КРИЗА ВО АЛБАНИЈА: Бивш министер тргувал со дрога

КРИЗА ВО АЛБАНИЈА: Бивш министер тргувал со дрога

КРАДЕЛ ПОДАТОЦИ ОД БАНКОМATИ: Успеал да подигне илјадници евра

КРАДЕЛ ПОДАТОЦИ ОД БАНКОМATИ: Успеал да подигне илјадници евра