21 Јануари, 2018
0.4354
    ALK 7650    0.02%     BESK 9991    -3%     GRNT 824.02    0.32%     KMB 3152.12    0.17%     MTUR 4250    1.19%     OHB 5200    4%     OKTA 3111    -8.96%     RMDEN16 94.4    0%     RZUS 113    9.51%     SLAV 6100    95.89%     STB 960    1.65%     STIL 151.56    0.58%     TIKV 153    -2.55%     TKVS 3202    1.72%     TNB 13228.04    0.22%     TTK 951.17    1.04%     UNI 2000    0.03%     ZPKO 2710    4.23%

(ВИДЕО) „ИДНИНАТА СТИГНА“- iPhone X ќе се отклучува со „поглед“

Објавено во: Стил 13 Септември, 2017

Епл вчера го претстави новиот iPhone X, својот најнапреден уред досега.

Тим Кук на настанот во свечената сала „Стив Џобс“ го најави како „најголем чекор напред уште од оригиналниот iPhonе“ кој ќе го „отвори патот на технологијата во наредната деценија“.

Новиот телефон нема веќе „Home“ копче-се отклучува со едноставен поглед на екранот бидејќи има Face ID технологија на препознавање лице.

Фил Шилер потпретседател на маркетинг во компанијата Епл, објаснува дека телефонот прво прави математички модел на лицето на сопственикот.

Биометриското препознавање на лицето наводно е многу попрецизно од TouchID технологијата за скенирање отисок од прст, која ја имаа досегашните модели, вклучувајќи го и новопретставениот iPhone 8. 

Новата технологија ќе биде користена за „Анимој“ анимирани емотикони, кои се контролираат со мимика од сопственото лице.

Телефонот имено, ги следи вашите изрази и ги користи за анимирање на емотикони.

Како и новата „Осмица“  iPhone X ќе се служи со иста бежична Qi технологија за полнење.

И покрај зголемените перформанси, од Епл велат дека телегонот ќе трае „два часа подолго од iPhone 7“.

Исто така телефонот е отпорен на вода и прашина.

Ќе биде достапен од 3 ноември (претпорачки ќе бидат можни од 27 октомври) во црна и бела боја, по цена од речиси 1 000 долари за верзијата од 64 GB, односно 1 150 долари за верзијата од 256 GB.Можеби ќе ве интересира

Интервју Ида Протугер Вељковиќ: Докторот ми рече „нема надеж“, но јас решив да се борам

Интервју Ида Протугер Вељковиќ: Докторот ми рече „нема надеж“, но јас решив да се борам

ЖЕНСКИ МУАБЕТ СО ЕДИНА МУСА, КОШАРКАРКА И ФИТНЕС ШАМПИОН: Сексапилот ми е само плус

ЖЕНСКИ МУАБЕТ СО ЕДИНА МУСА, КОШАРКАРКА И ФИТНЕС ШАМПИОН: Сексапилот ми е само плус

Отворено со Маја Величкова: Најдобро што знам, љубовта да ја растам

Отворено со Маја Величкова: Најдобро што знам, љубовта да ја растам

ОТВОРЕНО СО ПЕЈАЧКАТА РОСАНА САРИЌ-ТОДОРОВСКА: Без Маријана, душата ми е на половина

ОТВОРЕНО СО ПЕЈАЧКАТА РОСАНА САРИЌ-ТОДОРОВСКА: Без Маријана, душата ми е на половина

НАУТРО ЧИСТЕЊЕ, НАВЕЧЕР КУРС: Еве како е во Германија

НАУТРО ЧИСТЕЊЕ, НАВЕЧЕР КУРС: Еве како е во Германија

На македонската јавност ќе и недостигаат моќните дела и уникатниот хумор на Шуки

На македонската јавност ќе и недостигаат моќните дела и уникатниот хумор на Шуки

(ГАЛЕРИЈА) ЕМОТИВЕН ВАСИЛИЧАРСКИ КОНЦЕРТ ВО МОБ: Назад во времето на златните осумдесетти

(ГАЛЕРИЈА) ЕМОТИВЕН ВАСИЛИЧАРСКИ КОНЦЕРТ ВО МОБ: Назад во времето на златните осумдесетти

Има 11 милиони следбеници и открива како и за што ги користи социјалните мрежи

Има 11 милиони следбеници и открива како и за што ги користи социјалните мрежи

ШТО ПОДГОТВУВА Цукерберг: Фејсбук им нанесува сериозен удар на медиумските содржини

ШТО ПОДГОТВУВА Цукерберг: Фејсбук им нанесува сериозен удар на медиумските содржини