22 Јануари, 2018
0.4869
    ALK 7698.52    0.63%     AUMK 1700    0.06%     GRNT 830    0.73%     KMB 3135.87    -0.52%     MPT 28907    -3%     MTUR 4158    -2.16%     OKTA 3200    2.86%     RMDEN16 94.5    0.11%     RZUS 124    9.73%     STB 970    1.04%     STIL 154    1.61%     TEH 140    -6.67%     TEL 283    1.07%     TETE 2060    3%     TKVS 3106    -3%     TPLF 1798.38    -0.03%     TTK 950    -0.12%     ZPKO 2700    -0.37%

Има 11 милиони следбеници и открива како и за што ги користи социјалните мрежи

Објавено во: Стил 13 Јануари, 2018

Кога јутјуб ѕвездата Мариала Мареро се преселила од родната Венецуела во Америка, тоа не било поради социјалните мрежи и развивање на работата. Се преселила уште во 2014 година во Питсбург, поради сопругот кој во овој град се школувал, но и поради можноста за подобар живот.

Сега Мареро има преку 11 милион следбеници низ три канали на промоција, а нејзината публика ја сочинуваат луѓе од шпанско и англиско говорно подрачје.

Почнала со каналот на англиски јазик, кој досега пораснал на 1,6 милиони посетители.

Различни канали за различна публика

Мареро за Бизнис инсајдер објаснила дека има три јутјуб канали кои и овозможуваат да изрази различни видови видеа. „Сите мои три канали имаат целосно различна публика“, објаснила таа.

Нејзиниот оригинален канал на шпански јазик е фокусиран на убавина-прилично е во позитивен манир, ги следи модните трендови и е наменет за младата публика.

Нејзиниот “влог“ канал го претставува нејзиниот „секојдневен живот“, каде таа „не е секогаш среќна“, а целна група се 26-годишници, односно нејзини врсници.

Нејзиниот канал на англиски јазик ги привлекува Шпанските Американци како целна група, но публиката е многу поширока.


Еве како ги користи социјалните мрежи:

Facebook: Многу забавни работи кои ги споделува со пријателите

Instagram: „Погледнете колку сум волшебна“-тоа е главната порака на објавите. Брендовите сакаат работа со Инстаграм и затоа ја користи во голема мера оваа мрежа.

Snapchat: „Ја напуштив оваа мрежа поради Инстаграм приказната, уште одамна“. Инстаграм приказните се многу поголеми од Снепчет, посебно бидејќи можат да привлечат спонзори.

Twitter: Преку оваа социјална мрежа може да се споделуваат мисли, но не премногу. Може да биде опасно.

За Јутјуб:

Почетоците на Мареро биле на Јутјуб и е горда на фактот дека е ѕвезда на оваа платформа. Вели дека сама ги уредува видео-снимките, дека е целосен  „control-freak“. Исто така, таа ја критикува оваа платформа, бидејќи смета дека на Јутјуб не му е до неговите корисници.

Меѓутоа, ова што е својствено е дека од социјалните мрежи може и да се заработи. Јутјуб каналот има опција со која може да се заработат многу пари преку видеата. Оттука и занимацијата на оваа девојка да се занимава со социјални мрежи.

Можеби ќе ве интересира

ОПУШТЕНА СРЕДБА НА НЕКОГАШНОТО ДУО АНДРИЈАНА АЛАЧКИ И ИРЕНА СПАСОВСКА: Не сме скарани како што мислат

ОПУШТЕНА СРЕДБА НА НЕКОГАШНОТО ДУО АНДРИЈАНА АЛАЧКИ И ИРЕНА СПАСОВСКА: Не сме скарани како што мислат

Интервју Ида Протугер Вељковиќ: Докторот ми рече „нема надеж“, но јас решив да се борам

Интервју Ида Протугер Вељковиќ: Докторот ми рече „нема надеж“, но јас решив да се борам

ЖЕНСКИ МУАБЕТ СО ЕДИНА МУСА, КОШАРКАРКА И ФИТНЕС ШАМПИОН: Сексапилот ми е само плус

ЖЕНСКИ МУАБЕТ СО ЕДИНА МУСА, КОШАРКАРКА И ФИТНЕС ШАМПИОН: Сексапилот ми е само плус

Отворено со Маја Величкова: Најдобро што знам, љубовта да ја растам

Отворено со Маја Величкова: Најдобро што знам, љубовта да ја растам

ОТВОРЕНО СО ПЕЈАЧКАТА РОСАНА САРИЌ-ТОДОРОВСКА: Без Маријана, душата ми е на половина

ОТВОРЕНО СО ПЕЈАЧКАТА РОСАНА САРИЌ-ТОДОРОВСКА: Без Маријана, душата ми е на половина

НАУТРО ЧИСТЕЊЕ, НАВЕЧЕР КУРС: Еве како е во Германија

НАУТРО ЧИСТЕЊЕ, НАВЕЧЕР КУРС: Еве како е во Германија

На македонската јавност ќе и недостигаат моќните дела и уникатниот хумор на Шуки

На македонската јавност ќе и недостигаат моќните дела и уникатниот хумор на Шуки

(ГАЛЕРИЈА) ЕМОТИВЕН ВАСИЛИЧАРСКИ КОНЦЕРТ ВО МОБ: Назад во времето на златните осумдесетти

(ГАЛЕРИЈА) ЕМОТИВЕН ВАСИЛИЧАРСКИ КОНЦЕРТ ВО МОБ: Назад во времето на златните осумдесетти