18 Февруари, 2018
0.7112
    ALK 7998.4    -0.03%     GRNT 820    0.49%     KMB 3323.14    -0.67%     MKSD 239    19.5%     MPT 29500    0%     MTUR 4199    -0.02%     OHB 5050    0%     OKTA 3700    2.78%     RMDEN16 94.8    0%     RZLV 53    -1.05%     RZUS 134    -0.56%     SBT 2101    -1.82%     STB 940.57    0.06%     STIL 144.97    -0.02%     TEL 300    1.35%     TETE 2170    2.79%     TPLF 1627.92    4.65%

ИМА И НЕГАТИВНИ ИСКУСТВА ОД ИСЛАНД: Еве како поминал овој работник

Објавено во: Финансии 11 Октомври, 2017

Откако хрватскиот пратеник Горан Алексиќ сподели одлично искуство на некој Хрват за работа во Исланд, медиумите пишуваат дека има и поинакви приказни. 

За хрватските медиуми друг Хрват раскажува дека луѓето во Исланд треба да заминат само ако веќе имаат таму некој кој живее 10 години. 

„И тоа само ако тој некој им е близок, инаку во спротивно нема добро да си поминат. Поминав пет месеци во Исланд, работејќи во град близу Рејкјавик и ќе ви ги опишам деветте круга на пеколот. Како прво не е точно дека на првата плата не плаќате данок, затоа што јас уредно платив 37%. Второ, плата на касиерки во супермаркети не е 3000, туку 2000 евра, дури и нешто помалку и по правило тука работат млади од 18 години, а ретко може да се види госпоѓа од 40 години. Трето во банката не ви даваат извештај за плата, иако во фирмата кажуваат така“ - раскажува Хрватот. 

Тој додава дека луѓето се нељубезни, дека никој никогаш не помага, дека становите се скапи и дека само изгледа дека имаат добар стандард. 

Можеби ќе ве интересира

ЕКОНОМСКИ ДВИГАТЕЛИ НА СВЕТОТ И КЛУЧНИ УРБАНИ ЦЕНТРИ: Ова се најбогатите градови во светот

ЕКОНОМСКИ ДВИГАТЕЛИ НА СВЕТОТ И КЛУЧНИ УРБАНИ ЦЕНТРИ: Ова се најбогатите градови во светот

Litecoin направи камбек по сомнителната најава за кеш исплата

Litecoin направи камбек по сомнителната најава за кеш исплата

БАРААТ ПОШТАРИ: Нудат плати од 1000 евра

БАРААТ ПОШТАРИ: Нудат плати од 1000 евра

ИМ ПОДАРУВАЛЕ ПО 560 ЕВРА МЕСЕЧНО: Eве што граѓаните направиле со парите

ИМ ПОДАРУВАЛЕ ПО 560 ЕВРА МЕСЕЧНО: Eве што граѓаните направиле со парите

Пет „мали„ работи на кои многу трошиме

Пет „мали„ работи на кои многу трошиме

ШТЕДЕТЕ: На крајот на месецот ќе ви останат над 5000 денари

ШТЕДЕТЕ: На крајот на месецот ќе ви останат над 5000 денари

ПОРАНО ГЛАДУВАА: Денес се меѓу најуспешните во светот

ПОРАНО ГЛАДУВАА: Денес се меѓу најуспешните во светот

Кои директори од управни одбори се стекнаа со нови акции

Кои директори од управни одбори се стекнаа со нови акции

Лагард од ММФ - Биткоинот ќе мора да го регулираме

Лагард од ММФ - Биткоинот ќе мора да го регулираме