17 Декември, 2017
0.4514
    ALK 7304.71    0%     CEVI 1144    0%     GRNT 762.38    0.86%     KJUBI 1400    0%     KMB 2700    0.01%     OHB 4767.86    -0.67%     RMDEN15 95.1    0.11%     RZUS 107.89    1.78%     STB 910    -1.09%     STIL 127    -2.31%     TNB 13100    0%     TPLF 1500    -1.69%     UNI 1870    -1.03%     ZILU 151    -2.58%

ИНСПEКТОРИТЕ НА ТЕРЕН: Инвеститор во Карпош „заработи“ казна од 4000 евра

Објавено во: Македонија 20 Ноември, 2017

Комунални и градежни инспектори на Општина Карпош пред десетина дена започнаа контрола на неколку поголеми градилишта на територија на општината за да се направи увид колку се почитуваат правилата за градба.

Тие информираат дека за еден инвеститор на улицата Лондонска е изречена прекршочна санкција во износ од 4.000 евра во денарска противвредност за првното лице и 30% од истата сума за одговорното лице, а друг инвеститор на улицата Лондонска веќе постапил во согласност со дадениот налог и укажувањата.

„Кај објектите кај кои е извршен вонредниот увид констатирано е дека кај сите контролирани градби оградувањето зафаќа и дел од јавната сообраќајна површина. Со тоа директно се создаваат тешкотии за безбедно движење на пешаците, се отежнува сообраќајот по коловозите и се создава шут во близина на други објекти, на што реагираа граѓаните, но и општинските служби“- велат од Општината.

За два инвеститора на улицата Варшавска сè уште тече рокот за отстранување на утврдените неправилности.

Можеби ќе ве интересира

Велес најзагаден вечерва, зад него е Тетово

Велес најзагаден вечерва, зад него е Тетово

(ВИДЕО) Фрчковски: Аматери сакаат да прават реформи во судството

(ВИДЕО) Фрчковски: Аматери сакаат да прават реформи во судството

Професорки бараат Иванов да стави вето на Законот за јазици

Професорки бараат Иванов да стави вето на Законот за јазици

Нов министер за здравство - Села излегува од Владата?

Нов министер за здравство - Села излегува од Владата?

Заев и Рама ги посетија Македонците во Пустец

Заев и Рама ги посетија Македонците во Пустец

Бејли: Друг руски гасовод нема да донесе чист воздух

Бејли: Друг руски гасовод нема да донесе чист воздух

Кучиња искасаа дете во Карпош

Кучиња искасаа дете во Карпош

ВМРО-ДПМНЕ: Само граѓаните на референдум може да одлучат околу спорот што го има Република Грција со нашето име

ВМРО-ДПМНЕ: Само граѓаните на референдум може да одлучат околу спорот што го има Република Грција со нашето име

Загадениот воздух извади граѓани на протести

Загадениот воздух извади граѓани на протести