20 Февруари, 2018
0.5022
    ALK 7801.99    -1.64%     BESK 10275    -3%     GRNT 810    -0.06%     KMB 3389.73    -0.22%     MERM 800    -20%     MPT 29500.63    0%     OKTA 3620    0.56%     RMDEN16 94.9    0.11%     RZUS 139    3.73%     SBT 2041    -2.86%     STB 940.85    0.03%     STIL 139.03    -4.1%     TETE 2286.67    2.27%     TKVS 3110    2.98%     TNB 13581.59    -0.42%     TPLF 1649.9    1.35%     TTK 947    -2.97%     UNI 2050    0%

ИНТЕРВЈУ СО СЛОВЕНЕЧКИОТ АМБАСАДОР МИЛАН ЈАЗБЕЦ: Моите книги сами од себе се пишуваат

Објавено во: Стил 07 Февруари, 2018

Мојата љубов кон Македонија започна кога како одличен ученик на крајот од третото одделение на основното училиште, ја добив како награда книгата Набреклезвезде на македонскиот писател Мето Јовановски. Истото продолжи и кога пред триесет и шест години во поранешната држава го служев воениот рок во Штип. Денес, меѓу другото, јас сум почесен граѓанин на Штип.

Амбасадорот на Република Словенија во Република Македонија, проф. д-р. Милан Јазбец денеска на пладне, во ресторанот „Пелистер“ ќе ја промовира својата 40. по ред книга. Во ресторанот „Пелистер“, на гостите и на пријателите на амбасадорот ќе им биде претставена најновата збирка песни „Сјајна ѕвезда со лавовска грива“. Збирката е двојазично, македонско-словенечко издание, а ја издаваат издавачките куќи „Матица Македонска“ од македонска и „Форма 7“ од словенечка страна. Пријателска поддршка амбасадорот добива од „Баги комуникации“.

Целиот текст може да го прочитате на Женски магазин тука.

Можеби ќе ве интересира

Скршил и украл палец од глинена фигура, Кинеските власти бараат голема казна

Скршил и украл палец од глинена фигура, Кинеските власти бараат голема казна

(ВИДЕО) ИМПРОВИЗИРАЛА ОНАМУ КАДЕ ШТО НЕ СМЕЕ: Ферги се извини за изведбата на химната

(ВИДЕО) ИМПРОВИЗИРАЛА ОНАМУ КАДЕ ШТО НЕ СМЕЕ: Ферги се извини за изведбата на химната

„АЈ КЈУ“: Македонија ќе победи на Евровизија, ама не гарантирам кога

„АЈ КЈУ“: Македонија ќе победи на Евровизија, ама не гарантирам кога

Принцезата Кејт не носи црно, феминистките разлутени

Принцезата Кејт не носи црно, феминистките разлутени

(ВИДЕО) ГЕНИЈАЛНО: Маса за две секунди се претвора во полица

(ВИДЕО) ГЕНИЈАЛНО: Маса за две секунди се претвора во полица

Џастин Трудо ужасно личи на Кастро, што вели премиерот за гласините?

Џастин Трудо ужасно личи на Кастро, што вели премиерот за гласините?

Во оваа година ќе се појават 70.000 нови занимања

Во оваа година ќе се појават 70.000 нови занимања

Лажни вести предвреме го умреа Сталоне

Лажни вести предвреме го умреа Сталоне

ЛЕКАР СПОИЛ РАБОТА И СТРАСТ: Еве како патува до работното место

ЛЕКАР СПОИЛ РАБОТА И СТРАСТ: Еве како патува до работното место