21 Февруари, 2018
0.3921
    ALK 7801.99    -1.64%     BESK 10275    -3%     GRNT 810    -0.06%     KMB 3389.73    -0.22%     MERM 800    -20%     MPT 29500.63    0%     OKTA 3620    0.56%     RMDEN16 94.9    0.11%     RZUS 139    3.73%     SBT 2041    -2.86%     STB 940.85    0.03%     STIL 139.03    -4.1%     TETE 2286.67    2.27%     TKVS 3110    2.98%     TNB 13581.59    -0.42%     TPLF 1649.9    1.35%     TTK 947    -2.97%     UNI 2050    0%

ИСКУСНИОТ ИНВЕСТИТОР РОЏЕРС: Биткоинот изгледа и мириса на - најлошото!

Објавено во: Економија 12 Февруари, 2018

Драматична продажба на берзата која се случи оваа недела предизвика загриженост на пазарот на мечките (пад од 20 отсто се нарекува „пазар на мечки“).

Според зборовите на легендарниот инвеститор Џим Роџерс, следниот пад ќе биде покатастрофален од било кој досега.

„Тоа ќе биде нешто најлошо во животот“, рекол.

Овој инвеститор предупредува дека тоа може да се случи бидејќи се повеќе се акумулира долгот во светската економија, кој се „ѕида“ уште од финансиската криза, посебно во САД.

„Сите должат, и секој ден се повеќе“, рекол тој.

Според неговите зборови, кинескиот пазар може да расте во наредните недели, но тоа ќе се види, додава кога ФЕД ќе ги подгине каматните стапки во март, како што се очекува. Роџерс бил сведок веќе на неколку „пазари на мечки“ , вкучувајќи го и оној пад од 1987 (пад од 36 отсто), потоа пукањето на балонот 2000-2002 (пад од 38 отсто) и Големата рецесија (2007/2009г. - 54 отсто). Роџерс уште во ноември кажа дека не му се допаѓа состојбата на акциите во САД, бидејќи на пример, Јапонија, Кина и Русија понудиле подобри инвестициони политики.

Роџерс исто така ги предупредил инвеститорите да стојат подалеку од биткоинот бидејќи „изгледа и мириса на сите меури кои ги видов претходно“.

Можеби ќе ве интересира

ИМА ЛИ АЛТЕРНАТИВА: Тевдовски e против зголемување на прагот за пензионирање

ИМА ЛИ АЛТЕРНАТИВА: Тевдовски e против зголемување на прагот за пензионирање

Целосна поддршка на акцијата на Министерството за земјоделство, шумарство и водостопанство за ставање ред во агросекторот

Целосна поддршка на акцијата на Министерството за земјоделство, шумарство и водостопанство за ставање ред во агросекторот

Македонските експерти ќе работат на странските пазари

Македонските експерти ќе работат на странските пазари

И ПОКРАЈ КРИТИКИТЕ, ТЕРАМЕ ПО СТАРО: Нови предвремени вработувања во администрација

И ПОКРАЈ КРИТИКИТЕ, ТЕРАМЕ ПО СТАРО: Нови предвремени вработувања во администрација

Видео: Како Бил Гејтс ја замислува иднината на мобилните плаќања?

Видео: Како Бил Гејтс ја замислува иднината на мобилните плаќања?

Нов директор во ЕЦБ е банкар кој никогаш не работел во Централна банка

Нов директор во ЕЦБ е банкар кој никогаш не работел во Централна банка

Интервју Јанкоски: Најбарани се компјутери од високите класи, Македонците знаат да препознаат квалитет

Интервју Јанкоски: Најбарани се компјутери од високите класи, Македонците знаат да препознаат квалитет

Обновено: Зошто Владата вложи 1 милион евра во акции на МЕР?

Обновено: Зошто Владата вложи 1 милион евра во акции на МЕР?

КОЈ ЌЕ БИДЕ НОВИОТ ГУВЕРНЕР: Многу имиња, една фотеља!

КОЈ ЌЕ БИДЕ НОВИОТ ГУВЕРНЕР: Многу имиња, една фотеља!