24 Март, 2017
0.9406
    ALKB 18510    0%     GRNT 680.02    0%     KMB 2813.41    -0.58%     NOSK 92250    0%     OHB 4950    -0.2%     RMDEN14 96    1.05%     RMDEN15 95    -0.42%     SBT 1281    -5.11%     STB 900    0%     STIL 76    1.13%     TEL 255    -2.39%     TKVS 2024    -2.97%     TNB 10802.42    -1.76%

ИСПЛИВАА ДЕТАЛИ ЗА УБИСТВОТО НА БРАТОТ НА КИМ: Се траело само 5 секунди!

Објавено во: Свет 17 Февруари, 2017

Атентатот на Ким Џон нем , полубратот на водачот на Северна Кореја, траел само пет секунди, открија снимки од безбедносните камери на аеродромот во Куала Лампур, а неговите убијци тврдат дека не знаеле дека ќе го убијат.

Џонх нем, син на покојниот севернокорејски диктатор Ким Џонг ил, го нападнале две жени на меѓународниот аеродром во Куала Лампур додека го чекал летот за Макао, каде живеел во егзил.

Една жена застанала пред него и му привлекла внимание, додека друга го фатила со рака околу врат од зад грб, а потоа лицето му го испрскала со токсичен спреј. Потоа двете избегале. На Ким набрзо му се слошило и побарал помош, а починал на пат од аеродромската амбуланта до болницата Путрајаја.

Со помош на снимката од аеродромот, полицијата ги идентификувала и фатила двете атентаторки-Доан Ти Хуонг (28) и Сити Аисјах (25). Фатен е и партнерот на Сити, Мухамед Фарид Бин Јалалудин. Се верува дека во нападот биле вклучени шест лица.

Извори блиски до истрагата рекле дека шестмина напаѓачи не се познати од порано, но дека сите ги регрутирало исто лице.

Според началникот на посебното одделение на сојузната полиција на Малезија Датук Сери Мохамед Фузи Харун постојат причини за сомнение дека атентатот е дело на странски разузнавачи.

Хуонг и Аисјах и рекле на полицијата дека верувале дека нападот всушност е шега, и не знаеле дека на мета е синот на севернокорејскиот диктатор. Двете тврдат дека се согласиле бидејќи им се ветени 100 долари по завршената работа.

Ким Џонг нем претходно двапати беше мета на атентат, во 2010 и 2011. После вториот напад, го молел својот полубрат, Ким Џонг ун, него и неговото семејство да ги остават на мира.

Можеби ќе ве интересира

Путин се сретна со Ле Пен - Може ли таа да биде европскиот Трамп?

Путин се сретна со Ле Пен - Може ли таа да биде европскиот Трамп?

Јункер: Британија може да ја напушти ЕУ откако ќе си плати 60 милијарди евра

Јункер: Британија може да ја напушти ЕУ откако ќе си плати 60 милијарди евра

(ВИДЕО) МОРБИДНИ СНИМКИ ОД НАПАДОТ ВО ЛОНДОН: Луѓето очајно молат за помош под тркалата на автомобилот

(ВИДЕО) МОРБИДНИ СНИМКИ ОД НАПАДОТ ВО ЛОНДОН: Луѓето очајно молат за помош под тркалата на автомобилот

(ВИДЕО) МОНСТРУМ ЗАД МАСКА НА ПРОФЕСОР: Ова е Халид Масуд, терористот од Лондон!

(ВИДЕО) МОНСТРУМ ЗАД МАСКА НА ПРОФЕСОР: Ова е Халид Масуд, терористот од Лондон!

Tерористички напад во Чеченија: Има загинати и повредени

Tерористички напад во Чеченија: Има загинати и повредени

Оваа земја е втора во светот по извозот на оружје

Оваа земја е втора во светот по извозот на оружје

Видео: Храбар Русин избрка вооружени крадци па му се врати на пивото

Видео: Храбар Русин избрка вооружени крадци па му се врати на пивото

Садик Кан: Жителите на Лондон да бидат внимателни за да се спротивстават на опасностите

Садик Кан: Жителите на Лондон да бидат внимателни за да се спротивстават на опасностите

КОЈА Е ПРИЧИНАТА: Затворена е џамија во Касел

КОЈА Е ПРИЧИНАТА: Затворена е џамија во Касел