19 Јануари, 2018
0.6911
    ALK 7650    0.02%     BESK 9991    -3%     GRNT 824.02    0.32%     KMB 3152.12    0.17%     MTUR 4250    1.19%     OHB 5200    4%     OKTA 3111    -8.96%     RMDEN16 94.4    0%     RZUS 113    9.51%     SLAV 6100    95.89%     STB 960    1.65%     STIL 151.56    0.58%     TIKV 153    -2.55%     TKVS 3202    1.72%     TNB 13228.04    0.22%     TTK 951.17    1.04%     UNI 2000    0.03%     ZPKO 2710    4.23%

Изетбеговиќ вели дека ќе го признаат Косово, Србите ќе свикаат Совет за безбедност

Објавено во: Балкан 13 Ноември, 2017

Членот на претседателството на Босна и Херцеговина, Бакир Изетбеговиќ тврди дека БиХ ќе ја признае еднострано прогласената независност на Косово. 

Тој вели дека досега веќе требале да го направат тоа.

На директно прашање, дали Босна и Херцеговина ќе ја признае независноста на Косово, Изетбеговиќ кратко одговорил: „Да“.

„Што се однесува до мене, Косово би требало да биде признаено. Сега ќе се налутат нашите колеги, а нашите обиди тоа да се случи, само ни донесоа проблеми внатре во БиХ, а не му помогнаа на Косово“- рекол Изетбеговиќ во интервју за Дојче веле.

Додава дека сега е во добри односи со сите политички лидери во Санџак, но дека не е задоволен од положбата на тој регион во Србија, кој е населен од мнозинство Босанци.

Српскиот министер за внатрешни работи, Небојша Стефановиќ изјави дека очекува српскиот претседател Александар Вучиќ, во наредните 48 часа, да свика Совет за национална безбедност, за да разгледа какви чекори ќе преземе во иднина и какви ќе бидат односите кон Босна и Херцеговина, по изјавата на Изетбеговиќ.

„Би сакал тоа да не е точно и да се работи за лоша интерпретација на изјавата на Изетбеговиќ, бидејќи, ако е вистина, тоа е еден од најтешките удари, што можат да ѝ бидат нанесени на Србија од една соседна земја. Не знам дали Изетбеговиќ разбира колку ги комплицира и усложнува ситуациите во регионот, не само односите меѓу двете земји, туку и меѓу двата народа. Особено по сите позитивни сигнали, кои претседателот и владата на Србија ѝ ги пружија на БиХ, по сите позитивни работи што ги направивме во меѓународната соработка“- нагласи Стефановиќ за „Вечерње новости“.

Вели дека тоа не може да биде ниту добронамерно, ниту позитивно во односите меѓу Србија и БиХ.

Можеби ќе ве интересира

НЕ Е ГЕРМАНИЈА: Ова е земјата со најмногу бегалци во светот

НЕ Е ГЕРМАНИЈА: Ова е земјата со најмногу бегалци во светот

Турската артилерија гранатира дел од Сирија

Турската артилерија гранатира дел од Сирија

Србија и Косово ќе ги продолжат преговорите под посредство на ЕУ

Србија и Косово ќе ги продолжат преговорите под посредство на ЕУ

Хрватите разочарани од својата публика: На Македонија беше полна салата

Хрватите разочарани од својата публика: На Македонија беше полна салата

Ципрас на „смирувачка“ средба за името со архиепископот Јероним

Ципрас на „смирувачка“ средба за името со архиепископот Јероним

Зошто Косово не сака Србија да се вклучи во истрагата за убиството на Ивановиќ?

Зошто Косово не сака Србија да се вклучи во истрагата за убиството на Ивановиќ?

Турција се подготвува за воена интервенција

Турција се подготвува за воена интервенција

Стејт Департментот предупредува за напади во уште една балканска земја

Стејт Департментот предупредува за напади во уште една балканска земја

„Етнос“ пишува за три имиња кои ги предложил Нимиц

„Етнос“ пишува за три имиња кои ги предложил Нимиц