16 Декември, 2017
0.4322
    ALK 7304.71    0%     CEVI 1144    0%     GRNT 762.38    0.86%     KJUBI 1400    0%     KMB 2700    0.01%     OHB 4767.86    -0.67%     RMDEN15 95.1    0.11%     RZUS 107.89    1.78%     STB 910    -1.09%     STIL 127    -2.31%     TNB 13100    0%     TPLF 1500    -1.69%     UNI 1870    -1.03%     ZILU 151    -2.58%

Ја напуштил работата за да сади африкански бамји, еве како му оди...

Објавено во: Агробизнис 04 Август, 2017

Небојша Лазиќ, сообраќаен техничар ја напуштил фабрката „Кабли“ кога почнала кризата  и решил самиот себе си да се вработи. 

Пред две години во близина на Јагодина купил нива на која одгледувал зеленчук. Вели дека зарабоката била мала. 

„Работев по 14 часа, а заработував плата од 15.000 динари, што навистина е мизерно“ - вели Лазиќ. 

Тој не се откажува и е свесен дека е мал произведувач, и затоа решил да засади ретки билки, но и африканска бамја. 

Вели дека оваа бамја се користи како додаток за јадења, а од неа се прави и салата. Африканската бамја на пазарите се продава за 300 динари, што не е малку. 

Чека да помине сезоната и да сумира колку успеал да заработи. 

Можеби ќе ве интересира

OДЛИЧНА ИДЕЈА ЗА ЗАРАБОТКА: Расте и на сонце и во зима, и е доста скапа

OДЛИЧНА ИДЕЈА ЗА ЗАРАБОТКА: Расте и на сонце и во зима, и е доста скапа

Не сте свесни колку пари можете да заработите од овие две овошки

Не сте свесни колку пари можете да заработите од овие две овошки

Министерот Николовски и DGAgri согласни- итно зајакнување на капацитетите на Платежната агенцијата

Министерот Николовски и DGAgri согласни- итно зајакнување на капацитетите на Платежната агенцијата

Ќе тријат ли раце земјоделците од ИПАРД 2?

Ќе тријат ли раце земјоделците од ИПАРД 2?