22 Октомври, 2017
0.3986
    ALK 7595.8    0.62%     BESK 11000.07    -0.92%     KMB 2800    -0.01%     MKSD 232    0%     MPT 28032.26    -0.95%     OHB 5367.09    -1.52%     REPL 52500    -0.23%     RZLV 45    0%     RZUS 129    1.57%     SBT 2180    -2.64%     STB 940.91    -0.33%     STBP 680    0%     TEL 274.5    0.92%     TNB 13300    -1.48%     TTK 828    0.12%

ЈА ПРЕДВИДЕ ГОЛЕМАТА ЕКОНОМСКА КРИЗА: Вели сега се очекува поголем крах

Објавено во: Економија 11 Август, 2017

Стиви Кин, економистот кој ја предвиде големата економска криза вели дека уште едно такво сценарио  е неизбежно. 

Тој вели дека сите се концентрирани на јавните долгови, но приватните долгови се голем проблем. 

Кин работи во Лондон и додава дека економијата во Британија не е стабилна, но тоа никој во политичките кругови не го сфаќа сериозно дека може да создаде нова криза. 

Смета дека потрошувачката на Владата не е создала криза, и дека со штедење десет години на тој план само се ослабнува економијата. 

Објаснува дека по кризата долгот на Британија е 195% од БДП. 

Сега долгот е 170% од БДП или три пати повеќе од оној долг кој го имале во времето на Маргарет Тачер. 

„Многу е веројатно дека ќе имаме криза, а уште поверојатно е дека ќе имаме стагнација“ - вели Кин. 

Додава дека опасност има и за земји како Кина, Австралија, Белгија, Канада и Јужна Кореја, кои минатата криза ја одминаа со земање на позајмици. 

Кин вели дека тие имаат сега поголем терет од долгови, а следната криза тој ја очекува до 2020 година. 

„Тоа се економии како американската и ако паднат, тоа ќе го погоди остатокот од светот“ - рече Кин. 

Кина вели е посебен случај затоа што има продолжен кредит со камата од 25%. 

Можеби ќе ве интересира

СКОК НА ИЗВОЗОТ: „Експлозија“ на нафта од провинцијата Басра

СКОК НА ИЗВОЗОТ: „Експлозија“ на нафта од провинцијата Басра

ВРТОГЛАВИ ПРОГНОЗИ: Биткоинот ќе расте и ќе достигне неверојатни суми

ВРТОГЛАВИ ПРОГНОЗИ: Биткоинот ќе расте и ќе достигне неверојатни суми

БАГАТЕЛА ЦЕНИ: УЈП распродава запленети автомобили, земјишта и станови

БАГАТЕЛА ЦЕНИ: УЈП распродава запленети автомобили, земјишта и станови

Oваа земја го запре растот на цената на „црното злато“

Oваа земја го запре растот на цената на „црното злато“

Фактор дознава: Бугарска компанија го презема ФЕНИ

Фактор дознава: Бугарска компанија го презема ФЕНИ

ПОВИСОКА НЕТО И БРУТО ПЛАТА ОД ЛАНИ: Колку изнесува просекот за август?

ПОВИСОКА НЕТО И БРУТО ПЛАТА ОД ЛАНИ: Колку изнесува просекот за август?

Светска банка и предвидува раст на македонската економија од 1,5 проценти

Светска банка и предвидува раст на македонската економија од 1,5 проценти

Колку пари „истресоа“ партиите за вториот круг од изборната кампања?

Колку пари „истресоа“ партиите за вториот круг од изборната кампања?

Ќе стане ли комбинираната централа Когел Стил златна кокошка?

Ќе стане ли комбинираната централа Когел Стил златна кокошка?