23 Февруари, 2017
0.5045

Јенот поскапе - колку јени се потребни за купување долар?

Објавено во: Економија 12 Јануари, 2017

Јапонските акции поевтинија, откако јенот поскапе до едномесечен врв по првата прес-конференција на новоизбраниот претседател на САД, Доналд Трамп, соопшти CNBC. 

Коментарите на Трамп од средата не дадоа детали за планираните економски политики.

Јенот поскапе во однос на доларот до 114,25 јени за долар во однос на 116 во претходната сесија.

Јапонската компанија производител на прехранбени производи Kewpie беше исклучок од трендот и акциите скокнаа со околу 5%, откако од фирмата најавија очекуван раст на оперативната добивка за 10,7% до 33 милијарди jени (287 милиони dолари) за годината што завршува на крајот на ноември.

Акциите на Samsung Electronics поскапеа за 1,36%.

Доларскиот индекс, кој ја мери силата на доларот во однос на шест главни валути, се намали до 101,28 поени по прес-конференцијата на Трамп.Можеби ќе ве интересира

Владата се закани – железничарите да се вратат на работа, ако ги сакаат заостанатите плати

Владата се закани – железничарите да се вратат на работа, ако ги сакаат заостанатите плати

„Тетекс“ милионерче!

„Тетекс“ милионерче!

Тие се главни на пазарот на злато, си ги зголемија резервите

Тие се главни на пазарот на злато, си ги зголемија резервите

СТАТИСТИКА: Платите скокнале, но пораснал и бројот на работници кои не примиле плата

СТАТИСТИКА: Платите скокнале, но пораснал и бројот на работници кои не примиле плата

Во ЕУ постои земја поуспешна од Германија

Во ЕУ постои земја поуспешна од Германија

АКО ЗНАЕТЕ НЕКОЈ КОЈ РАБОТИ ВО РУСИЈА: Путин воведува нов данок

АКО ЗНАЕТЕ НЕКОЈ КОЈ РАБОТИ ВО РУСИЈА: Путин воведува нов данок

Колкава добивка прокнижи ТЕТЕКС АД во 2016 година?

Колкава добивка прокнижи ТЕТЕКС АД во 2016 година?

Кои земји се магнет за милионери, а од кои бегаат?

Кои земји се магнет за милионери, а од кои бегаат?

ПУСТИ МЕРАК: Бонева, Урумов и Ибраими, кој најмногу се офајдил од патни трошоци?

ПУСТИ МЕРАК: Бонева, Урумов и Ибраими, кој најмногу се офајдил од патни трошоци?