20 Февруари, 2018
0.4189
    ALK 7801.99    -1.64%     BESK 10275    -3%     GRNT 810    -0.06%     KMB 3389.73    -0.22%     MERM 800    -20%     MPT 29500.63    0%     OKTA 3620    0.56%     RMDEN16 94.9    0.11%     RZUS 139    3.73%     SBT 2041    -2.86%     STB 940.85    0.03%     STIL 139.03    -4.1%     TETE 2286.67    2.27%     TKVS 3110    2.98%     TNB 13581.59    -0.42%     TPLF 1649.9    1.35%     TTK 947    -2.97%     UNI 2050    0%

Јилдирим: Погрешно е друга земја да го одредува името на една земја

Објавено во: Балкан 12 Февруари, 2018

Tурскиот премиер Бинали Јилдирим на прес-конференцијата со македонскиот премиер, Зоран Заев, во Анкара изјави дека е погрешно Грција да го диктира официјалното име на Македонија. 

„Погрешно е друга земја да го одредува името на една земја“ – рече тој.

Сепак тој се надева дека двете соседни земји ќе го разрешат спорот во пријателски дух, пренесе „Асошијетед прес“.

Заев вели дека најдоброто решение е она што ќе го поплочи патот на Македонија кон НАТО и ЕУ.

„И претседателот Ердоган и премиерот Јилдирим и целата Влада, всушност и сите институции во Турција се големи пријатели на Република Македонија. Ние денеска разговаравме за ова прашање. Турција како пријател секако поддржува решение што ќе биде прифатливо за двете страни. Тоа е решение што е единствено возможно за нашиот пат кон НАТО и ЕУ“ – рече Заев. 

Турските инвестиции во Македонија изнесуваат милијарда и триста милиони долари, но правиме заложба трговската размена да достигне една милијарда евра, рекоа премиерите. 

Ердоган претходно изјави дека Грција не е фер, и дека тие ќе ги поддржуваат Македонците кои ги сметаат за браќа. 

Можеби ќе ве интересира

Ердоган: Tурција има принципиелен став без дилеми за спорот со името

Ердоган: Tурција има принципиелен став без дилеми за спорот со името

Чејку вели дека за 10 години Албанците ќе имаат и трета држава на Балканот

Чејку вели дека за 10 години Албанците ќе имаат и трета држава на Балканот

Решение меѓу Србија и Косово најдоцна до април

Решение меѓу Србија и Косово најдоцна до април

Телефонски разговор меѓу Ципрас -Меркел на ден пред средбата Заев-Меркел

Телефонски разговор меѓу Ципрас -Меркел на ден пред средбата Заев-Меркел

Земјотрес со јачина од 4,3 степени во близина на грчкиот остров Алонисос

Земјотрес со јачина од 4,3 степени во близина на грчкиот остров Алонисос

За Грците Рама го враќа сеништето за Голема Албанија, а осуда стигна и од Србија

За Грците Рама го враќа сеништето за Голема Албанија, а осуда стигна и од Србија

Бакојани: Сакаме решение што ќе го прифати меѓународната заедница во целина

Бакојани: Сакаме решение што ќе го прифати меѓународната заедница во целина

Рама од милениче на Западот станува фактор за нестабилност на Балканот

Рама од милениче на Западот станува фактор за нестабилност на Балканот

НАПЛИВ НА ВРАТЕНИ АЗИЛАНТИ: 30.000 ќе пристигнат во една балканска земја

НАПЛИВ НА ВРАТЕНИ АЗИЛАНТИ: 30.000 ќе пристигнат во една балканска земја