22 Јануари, 2018
0.4755
    ALK 7698.52    0.63%     AUMK 1700    0.06%     GRNT 830    0.73%     KMB 3135.87    -0.52%     MPT 28907    -3%     MTUR 4158    -2.16%     OKTA 3200    2.86%     RMDEN16 94.5    0.11%     RZUS 124    9.73%     STB 970    1.04%     STIL 154    1.61%     TEH 140    -6.67%     TEL 283    1.07%     TETE 2060    3%     TKVS 3106    -3%     TPLF 1798.38    -0.03%     TTK 950    -0.12%

Јункер: Западен Балкан во ЕУ? Не пред 2019 година

Објавено во: Балкан 13 Септември, 2017

До крајот на мандатот на сегашната Европска комисија нема да бидат исполнети условите за влез на некои земји од Западен Балкан во членството на ЕУ, изјави претседателот на ЕК Жан Клод Јункер.

После тоа како што рекол, секоја нова членка ќе мора претходно да го вреже дејството на правната држава и вредности на ЕУ.

Јункер тоа го рекол во годишното излагање за „состојбата на Унијата“ во Европскиот парламент и истакнал дека „следните години ЕУ ќе има повеќе од 27 земји членки“.

Но, како наведе, „условите за влез на некои нови членки во ЕУ од Западен Балкан нема да може да бидат исполнети до крајот на мандатот на сегашната Европска комисија“ до 2019 година.

„А секој пат за секоја нова држава членка ќе мора целосно да се воспостави правна држава и темелните вредности на ЕУ да бидат испочитувани“, посочил Јункер и нагласува дека „тоа е апсолутен партнер“.

Тој ставил до знаење дека „тоа засега го исклучува влезот на Турција во членството на ЕУ“.

Како што образложил, Турција „веќе извесно време со џиновски чекори се оддалечува од ЕУ“.

Можеби ќе ве интересира

Бутарис разочаран, се оградува од протестот против името на Македонија

Бутарис разочаран, се оградува од протестот против името на Македонија

(ВИДЕО ВО ЖИВО) Масовни протести во Солун против компромисот околу спорот со Македонија

(ВИДЕО ВО ЖИВО) Масовни протести во Солун против компромисот околу спорот со Македонија

Солун денес ќе трепери од демонстрации: Протест и контра протест за Македонија

Солун денес ќе трепери од демонстрации: Протест и контра протест за Македонија

Вучиќ ги повика Србите да не го напуштат Косово, не е оптимист дека ќе се реши прашањето со независноста

Вучиќ ги повика Србите да не го напуштат Косово, не е оптимист дека ќе се реши прашањето со независноста

(ВИДЕО) Специјалци спасуваа Кинези кои на Балканот биле присилно држени за работа

(ВИДЕО) Специјалци спасуваа Кинези кои на Балканот биле присилно држени за работа

Фотографија од Црна Гора ги „запали“ социјалните мрежи

Фотографија од Црна Гора ги „запали“ социјалните мрежи

(ФОТО+ВИДЕО) ХРВАТ СИ ГО ОСТВАРИ ЖИВОТНИОТ СОН: Пеш стигна на Јужниот пол

(ФОТО+ВИДЕО) ХРВАТ СИ ГО ОСТВАРИ ЖИВОТНИОТ СОН: Пеш стигна на Јужниот пол

ГИ ОТКАЖАА СПОРТСКИТЕ НАСТАНИ: Грците во Солун на протест за името „Македонија“

ГИ ОТКАЖАА СПОРТСКИТЕ НАСТАНИ: Грците во Солун на протест за името „Македонија“

СТРАОТНА СООБРАЌАЈКА: Автобус излета од патот, загинаа над 11 луѓе

СТРАОТНА СООБРАЌАЈКА: Автобус излета од патот, загинаа над 11 луѓе