20 Ноември, 2017
0.3544
    ADIN 550    0%     ALK 7387.5    -0.29%     GRNT 825.36    -0.67%     KMB 2700    -0.04%     MPT 27000.21    -2.81%     MTUR 4101    -8.87%     OHB 4860    -2.8%     OKTA 2753    -2.97%     PPIV 39205    3%     REPL 54600    0%     STB 919.65    -1.62%     STIL 130    0%     TEL 272    0%     TETE 1850    2.78%     TPLF 1607    -2.97%     TTK 812.95    -0.74%     UNI 1905    -0.01%     VITA 7500    0%

Јункер: Западен Балкан во ЕУ? Не пред 2019 година

Објавено во: Балкан 13 Септември, 2017

До крајот на мандатот на сегашната Европска комисија нема да бидат исполнети условите за влез на некои земји од Западен Балкан во членството на ЕУ, изјави претседателот на ЕК Жан Клод Јункер.

После тоа како што рекол, секоја нова членка ќе мора претходно да го вреже дејството на правната држава и вредности на ЕУ.

Јункер тоа го рекол во годишното излагање за „состојбата на Унијата“ во Европскиот парламент и истакнал дека „следните години ЕУ ќе има повеќе од 27 земји членки“.

Но, како наведе, „условите за влез на некои нови членки во ЕУ од Западен Балкан нема да може да бидат исполнети до крајот на мандатот на сегашната Европска комисија“ до 2019 година.

„А секој пат за секоја нова држава членка ќе мора целосно да се воспостави правна држава и темелните вредности на ЕУ да бидат испочитувани“, посочил Јункер и нагласува дека „тоа е апсолутен партнер“.

Тој ставил до знаење дека „тоа засега го исклучува влезот на Турција во членството на ЕУ“.

Како што образложил, Турција „веќе извесно време со џиновски чекори се оддалечува од ЕУ“.

Можеби ќе ве интересира

За Павлопулос Македонија фалсификува историја, а Дуда вели вратите на ЕУ треба да бидат отворени

За Павлопулос Македонија фалсификува историја, а Дуда вели вратите на ЕУ треба да бидат отворени

Словенечка „Крка“ го шири бизнисот во Кина

Словенечка „Крка“ го шири бизнисот во Кина

Ѓукановиќ и по децении пак размислува да биде претседател на Црна Гора

Ѓукановиќ и по децении пак размислува да биде претседател на Црна Гора

Ковачев: Писмото од Македонската архиепископија е револуционерно

Ковачев: Писмото од Македонската архиепископија е револуционерно

(ВИДЕО) ГРЦИЈА ТАГУВА: Уште една жртва однесоа „библиските поплави“

(ВИДЕО) ГРЦИЈА ТАГУВА: Уште една жртва однесоа „библиските поплави“

НАСА ПРЕДУПРЕДИ: На овие градови им се заканува потоп, од нив два се од Балканот

НАСА ПРЕДУПРЕДИ: На овие градови им се заканува потоп, од нив два се од Балканот

Ердоган ги повлече своите војници од наставата на НАТО по навредите

Ердоган ги повлече своите војници од наставата на НАТО по навредите

ПОЧЕТНА ЦЕНА 80 000 ЕВРА: Се продава јахтата на Тито „Јадранка“

ПОЧЕТНА ЦЕНА 80 000 ЕВРА: Се продава јахтата на Тито „Јадранка“

ИСЕЛУВАЊЕ: Заминуваат во земја каде ќе работат по 12 часа за 500 евра

ИСЕЛУВАЊЕ: Заминуваат во земја каде ќе работат по 12 часа за 500 евра