22 Ноември, 2017
0.3607
    ALK 7223.6    -1.72%     BESK 10300    0%     GRNT 809.73    1.09%     KMB 2697.06    -0.11%     MPT 26300.71    -2.23%     RMDEN14 92.2    -2.95%     RZLV 45    0%     RZUS 106    -3.64%     TPLF 1605.93    -0.07%     TTK 795    -2.57%     ZPKO 2601    0.04%

Каде се произведува и колку чини најскапиот мед во светот?

Објавено во: Агробизнис 26 Август, 2017

Медот „Елвиш“ од Турција е најскапиот во светот, бидејќи се произведува на најприроден можен начин.

Овој специјален мед се произведува во пештера со должина од 1800 метри во близина на градот Артвин во долината Сарикаир, која се наоѓа во североисточна Турција. Неговата цена е 5000 евра за килограм, пишува Oddity Central.

Богатите минерални пештери го збогатуваат дополнителниот мед. Пред многу години, локалните жители забележале дека пчелите влегле во пештерата, што ги натерало да мислат дека може да има мед внатре.

Со помош на професионални планинари, тие одат надолу и откриваат 18 килограми мед, кој се наоѓа на сферичните ѕидови на пештерата.

Медот веднаш се праќа за анализа во француска лабораторија која покажува дека има 7 години и е исклучително богат со минерали. Првиот килограм мед беше понуден на аукција во Франција за 45.000 евра. Една година подоцна, кинеските фармацевти купуваат уште еден килограм за 28.000 евра.

Во моментов цената за килограм е 5000 евра, а медот се продава во парчиња од 170 и 250 грама. Неговиот висок квалитет го прави особено погоден за медицински апликации.

Можеби ќе ве интересира

МАКЕДОНСКИОТ КОСТЕН ИМА ИДНИНА: Полицијата да ги спречи кражбите во тетовско

МАКЕДОНСКИОТ КОСТЕН ИМА ИДНИНА: Полицијата да ги спречи кражбите во тетовско

Николовски: За развојот на земјоделството, клучна е улогата на владините политики за забрзување на евроинтеграцискиот процес

Николовски: За развојот на земјоделството, клучна е улогата на владините политики за забрзување на евроинтеграцискиот процес

Владата донесе пакет одлуки за секторот земјоделство

Владата донесе пакет одлуки за секторот земјоделство

Николовски во Јахорина ќе учествува на 11-от годишен состанок на министрите за земјоделство од ЈИЕ

Николовски во Јахорина ќе учествува на 11-от годишен состанок на министрите за земјоделство од ЈИЕ

Интервју Кирил Станкоски: Оваа година може да очекуваме добар род и реколта со квалитетен тутун

Интервју Кирил Станкоски: Оваа година може да очекуваме добар род и реколта со квалитетен тутун