21 Ноември, 2017
0.4749
    ADIN 540    -1.82%     ALK 7350    -0.51%     BESK 10300    0%     CEVI 912    0%     FERS 57750    -2.94%     GRNT 801    -2.95%     KJUBI 1400    -2.78%     KMB 2700    0%     LOTO 600    0%     MPT 26900    -0.37%     MTUR 4224    3%     OHB 4851.54    -0.17%     REPL 54800    0.37%     RMDEN11 96    -0.62%     RMDEN13 96.4    1.47%     RMDEN15 95    0.05%     STBP 600    -0.17%     TETE 1938    4.76%     TNB 13500    -0.01%     TTK 816    0.38%     UNI 1905    0%     ZPKO 2600    -2%

Како БЕСА од надежна албанска партија се доведе до пораз?

Објавено во: Анализа 30 Октомври, 2017

Покрај ВМРО-ДПМНЕ на овие избори гледано според резултатите голем губитник е и албанската опозициска партија БЕСА која освои само еден градоначалник во општина Желино. Таму Бљерим Сејди го победи Фатмир Изаири од ДУИ со околу 350 гласови разлика. Сепак, БЕСА не успеа да се наметне во ниту една поголема општина во Македонија каде има мнозинско албанско население иако големи надежи полагаше на победа во Чаир или Тетово. Во Чаир Ибраим Зеќирија не стигна да го победи Висар Ганиу кој доби огромна поддршка од Заев и СДСМ со што ДУИ си го задржа традиционалниот бастион во град Скопје. 

БЕСА по изборите на 11 декември на кои освои 5 пратеници се чинеше дека е партија меѓу албанското гласачко тело која е во подем, тие ја заменија ДПА како главна опозициска партија и со таквото делување требаше да го неутрализираат движењето на Зијадин Села кој привлекува огромно внимание. Сепак, на овие избори не успеаја ниту во првиот круг да забележат добри резултати, ниту пак коалицијата со Алијанса за Албанците на Села не им донесе никакви забележливи бенефити. Секако, Алијансата освои три градоначалнички мандати во Гостивар и околината во Врапчиште и Боговиње што може да се смета за успех и на коалицијата.

Главните причини за неуспехот на БЕСА треба да се гледаат во нивната уникатна положба. БЕСА не можеше да влезе во владата на Заев бидејќи таму предност имаше Али Ахмети со неговите 10 пратеници и одбра да делува како негова опозиција. Сепак, нагласената националистичка реторика во последниот период која се засили пред вториот круг на гласање, како и недоволно силните коалициски партнери беа пресудни за поразот на БЕСА. Очиледно е дека на албанските гласачи не им се доволни ветувања како тие за редефиниција на државата, ниту секојдневни проблеми и навраќање на минатото, како што беа обвинувањата дека ДУИ извршиле предавство на идеалите на УЧК. Таквите флоскули од страна на БЕСА и нивните поддржувачи беа навистина небулозни бидејќи играњето големи команданти како да излегува од мода меѓу албанските гласачи кои сакаат европска иднина, еднаквост и исти можности за успех, вработување, општествена почит и решавање на секојдневните проблеми, како на локално така и на државно ниво.

Неодлучноста на БЕСА посилно да се вклучи во реформскиот процес на Заев со кој беше стартуван владиониот пораз на Груевски исто така негативно се рефлектираше. Секако, за БЕСА ќе беше тешко во исто време да е дел од владата на Заев и да биде опозиција на Ахмети, но можеше посилно да се заложи во одредени дебати на страната на СДСМ што ќе дадеше знак дека можат да бидат партнер на кого би се гледало во некои други услови и идни избори. Наместо тоа СДСМ стана се поблизок до ДУИ и меѓусебната соработка на овие избори практично ја зацементира нивната коалиција како на локално, така и на државно ниво. 

Сега, БЕСА ќе мора најпрво да се „редефинира“ себеси и да покаже каква партија сака да биде, дали ќе продолжи да лови гласови со популистичка и националистичка реторика или пак ќе се отвори за сите граѓани и ќе понуди нешто посвежо во својот наратив.

Автор: Христијан Станоевиќ

Можеби ќе ве интересира

Заев ги игра сите соседи, дали крешендото е решавање на спорот со Грција?

Заев ги игра сите соседи, дали крешендото е решавање на спорот со Грција?

Ќе влезе ли Јовевски во пакет со новите министри во Собрание?

Ќе влезе ли Јовевски во пакет со новите министри во Собрание?

Супер што Владата обезбеди инкубатори, но зошто киксна со самофалбите?

Супер што Владата обезбеди инкубатори, но зошто киксна со самофалбите?