23 Септември, 2017
0.4143
    ALK 7297.6    -0.03%     GRNT 870    -0.99%     KMB 2883.3    -1.59%     KPSS 485    -2.81%     KVAS 10670    -3%     MPT 30201    -2.58%     MTUR 4700    2.17%     OKTA 3300    10%     PKB 14500    0.07%     RZUS 120    -1.64%     SBT 2219.26    -0.89%     STB 938.54    -1.78%     STIL 134    3.08%     TEL 279    -0.49%     TNB 13300    0.4%     TPLF 1601    -0.32%     TTK 776    -3%

Како Макрон ги порази руските хакери?

Објавено во: Анализа 08 Мај, 2017

Центристот Емануел Макрон издвојува убедлива победа во вториот круг на претседателските избори на Франција, но за овој овој успех мораше да примени многу лукава стратегија со цел да не го снајде истата судбина како Хилари Клинтон која на изборите во САД на само една недела пред гласањето се соочи со масовен хакерски напад на електронската комуникација на нјезиниот штаб по што Трамп издвојува изненадувачка победа.

Мунир Махџуби, шефот за дигитални комуникации на Макрон открива дека примениле посебна стратегија со која биле запознаени сите членови на изборниот штаб. 

Тие добиле инструкции како да препознаат хакерски „фишинг“ напади во кои ви се прикажува речиси легитимна мејл порака со линк за логирање со лозинката на некој познат електронски сервис. Освен, што лесно ги препознале сите обиди за кражба на податоци, тие лансирале и против-напад. 

Хакерите за кои засега се претпоставува дека се Руси добиле голем број на податоци за логирање и кориснички сметки, некои дел од нив биле лажни, а дел биле вистински но, од неупотребливи профили, па така биле целосно збунети што е за нив корисно.

Хакерскиот напад пристигна во петокот на ден пред изборниот молк во Франција, но тој не влијаеше доволно кај француските граѓани да го променат веднаш мислењето и да ја одберат Ле Пен која многу повеќе му одговараше на Владимир Путин бидејќи се закануваше дека ќе ја дестабилизира Европската Унија.

Автор: Христијан Станоевиќ

Можеби ќе ве интересира

Злоупотреба на државни средства, поткуп, заплашувања - Ќе имаме ли чисти избори?

Злоупотреба на државни средства, поткуп, заплашувања - Ќе имаме ли чисти избори?

СДСМ научи да "дрибла" - Чист воздух за спас од мигрантите

СДСМ научи да "дрибла" - Чист воздух за спас од мигрантите

Предизборите почна, каква кампања не очекува - валкана или...?

Предизборите почна, каква кампања не очекува - валкана или...?

Што е Google Jigsaw и како може да придонесе за Македонија?

Што е Google Jigsaw и како може да придонесе за Македонија?

Огромната доверба во Катица Јанева знак за обесправено општество

Огромната доверба во Катица Јанева знак за обесправено општество

СДСМ нема кандидат во Чаир, ДУИ нема за Скопје

СДСМ нема кандидат во Чаир, ДУИ нема за Скопје

Јовановски од клупата за „резерви“ ќе се натпреварува во општина Центар

Јовановски од клупата за „резерви“ ќе се натпреварува во општина Центар

Нема разбирачка за законот за јазиците - Закана за нови тензии

Нема разбирачка за законот за јазиците - Закана за нови тензии

Без граѓански притисок градоначалниците ќе уживаат 4 години

Без граѓански притисок градоначалниците ќе уживаат 4 години