23 Септември, 2017
0.5055
    ALK 7297.6    -0.03%     GRNT 870    -0.99%     KMB 2883.3    -1.59%     KPSS 485    -2.81%     KVAS 10670    -3%     MPT 30201    -2.58%     MTUR 4700    2.17%     OKTA 3300    10%     PKB 14500    0.07%     RZUS 120    -1.64%     SBT 2219.26    -0.89%     STB 938.54    -1.78%     STIL 134    3.08%     TEL 279    -0.49%     TNB 13300    0.4%     TPLF 1601    -0.32%     TTK 776    -3%

Како пропадна планот на Путин да се зближи со Америка?

Објавено во: Анализа 13 Септември, 2017

Рускиот претседател Владимир Путин до американскиот Стејт Департмент испратил меморандум за возобновување на меѓусебните односи, како и враќање на каналите за соработка во дипломатијата, безбедноста, разузнавањето и економијата кои беа драстично прекината по кризата во Источна Украина, интервенцијата во Сирија и наводното руско мешање во американските претседателски избори.

Според аналитичари од Стејт Департментот идејата на Путин била да постигне договор со американскиот претседател Доналд Трамп за надминување на антагонизмот кој доведе и до протерување на дипломати од двете земји. 

Овој документ бил доставен во април, а дури сега се појавува во јавноста, па така и неговата содржина според руската амбасада во САД е сосема вообичаена за затворени дипломатски преговори. Стејт Департментот одби да ја коментира содржината, но не ја негираше автентичноста на меморандумот на Путин. 

Доналд Трамп во текот на својата изборна кампања постојано нагласуваше дека одлично ќе се разберел со Путин и дека САД и Русија нема повеќе потреба да бидат непријатели туку да соработуваат на различни полиња. 

Во САД започна силна кампања против Доналд Трамп кој практично го распнаа во медиумите како слуга на Путин и се плашеа дека руското влијание длабоко пенетрирало во Белата куќа. Медиумите и претеруваат со руската приказна бидејќи тоа е одлично за нивните рејтинзи кои рушат рекорди, Трамп е новиот кловн за исмевање, а Путин страшилото со кое се внесува паника меѓу јавноста наместо да се решаваат вистинските проблеми. 

Надежите за подобрување на меѓусебните односи паднаа во вода откако Конгресот на САД воведе нови санкции против Русија за хакерските активности во текот на изборите, а против Трамп е поведена истрага од специјален обвинител за наводна директна соработка меѓу тимот на претседателот и руски владини лица што е строго забрането. 

Х.С.

Можеби ќе ве интересира

Злоупотреба на државни средства, поткуп, заплашувања - Ќе имаме ли чисти избори?

Злоупотреба на државни средства, поткуп, заплашувања - Ќе имаме ли чисти избори?

СДСМ научи да "дрибла" - Чист воздух за спас од мигрантите

СДСМ научи да "дрибла" - Чист воздух за спас од мигрантите

Предизборите почна, каква кампања не очекува - валкана или...?

Предизборите почна, каква кампања не очекува - валкана или...?

Што е Google Jigsaw и како може да придонесе за Македонија?

Што е Google Jigsaw и како може да придонесе за Македонија?

Огромната доверба во Катица Јанева знак за обесправено општество

Огромната доверба во Катица Јанева знак за обесправено општество

СДСМ нема кандидат во Чаир, ДУИ нема за Скопје

СДСМ нема кандидат во Чаир, ДУИ нема за Скопје

Јовановски од клупата за „резерви“ ќе се натпреварува во општина Центар

Јовановски од клупата за „резерви“ ќе се натпреварува во општина Центар

Нема разбирачка за законот за јазиците - Закана за нови тензии

Нема разбирачка за законот за јазиците - Закана за нови тензии

Без граѓански притисок градоначалниците ќе уживаат 4 години

Без граѓански притисок градоначалниците ќе уживаат 4 години