20 Февруари, 2018
0.3472
    ALK 7801.99    -1.64%     BESK 10275    -3%     GRNT 810    -0.06%     KMB 3389.73    -0.22%     MERM 800    -20%     MPT 29500.63    0%     OKTA 3620    0.56%     RMDEN16 94.9    0.11%     RZUS 139    3.73%     SBT 2041    -2.86%     STB 940.85    0.03%     STIL 139.03    -4.1%     TETE 2286.67    2.27%     TKVS 3110    2.98%     TNB 13581.59    -0.42%     TPLF 1649.9    1.35%     TTK 947    -2.97%     UNI 2050    0%

Како се живее денес во најсреќната земја на светот?

Објавено во: Стил 07 Февруари, 2018

Среќата е една од приоритетите на жителите на Бутан. 

Децении наназад во Бутан не постоеле телевизиски приемници, семафори, мобилни телефони, но можел да се пофали со културата која многу бавно се менувала. 

Бутан сè уште е недостапен за туристите, но не поради далечината, туку поради еколошки причини.

Денес сликата  е малку поразличнa и главниот град Тимбу е преполн со барови, додека младите сè повеќе го поминуваат времето во интернет - кафе каде играат насилни видео игри.

Иако сè уште нема сообраќајно светло, затоа што жителите протестирале откако властите објавиле дека имаат намера да постават семафор, факт е дека оваа изолирана будистичка земја сè повеќе се менува, а со менувањето доаѓаат и проблемите од современото време. 

Економијата на оваа земја вредна 2,2 милјарда долари, продолжува да се заснова на земјоделството, но мобилните телефони и телевизорите се присутни насекаде.

Можеби ќе ве интересира

Скршил и украл палец од глинена фигура, Кинеските власти бараат голема казна

Скршил и украл палец од глинена фигура, Кинеските власти бараат голема казна

(ВИДЕО) ИМПРОВИЗИРАЛА ОНАМУ КАДЕ ШТО НЕ СМЕЕ: Ферги се извини за изведбата на химната

(ВИДЕО) ИМПРОВИЗИРАЛА ОНАМУ КАДЕ ШТО НЕ СМЕЕ: Ферги се извини за изведбата на химната

„АЈ КЈУ“: Македонија ќе победи на Евровизија, ама не гарантирам кога

„АЈ КЈУ“: Македонија ќе победи на Евровизија, ама не гарантирам кога

Принцезата Кејт не носи црно, феминистките разлутени

Принцезата Кејт не носи црно, феминистките разлутени

(ВИДЕО) ГЕНИЈАЛНО: Маса за две секунди се претвора во полица

(ВИДЕО) ГЕНИЈАЛНО: Маса за две секунди се претвора во полица

Џастин Трудо ужасно личи на Кастро, што вели премиерот за гласините?

Џастин Трудо ужасно личи на Кастро, што вели премиерот за гласините?

Во оваа година ќе се појават 70.000 нови занимања

Во оваа година ќе се појават 70.000 нови занимања

Лажни вести предвреме го умреа Сталоне

Лажни вести предвреме го умреа Сталоне

ЛЕКАР СПОИЛ РАБОТА И СТРАСТ: Еве како патува до работното место

ЛЕКАР СПОИЛ РАБОТА И СТРАСТ: Еве како патува до работното место