23 Октомври, 2017
0.4035
    ALK 7595.8    0.62%     BESK 11000.07    -0.92%     KMB 2800    -0.01%     MKSD 232    0%     MPT 28032.26    -0.95%     OHB 5367.09    -1.52%     REPL 52500    -0.23%     RZLV 45    0%     RZUS 129    1.57%     SBT 2180    -2.64%     STB 940.91    -0.33%     STBP 680    0%     TEL 274.5    0.92%     TNB 13300    -1.48%     TTK 828    0.12%

Како се живее во најсреќната земја на светот?

Објавено во: Стил 09 Октомври, 2017

Во најсреќната земја на светот луѓето многу работат, но во рамки на работното време. 

Данска е најсреќна земја на светот, со 5.4 милиони жители и со БДП по глава на жител од 44.000 евра. 

Статистиката покажува дека со својата заработка живеат за 25% подобро од просечен жител на ЕУ. 

За социјална заштита се одвојуваат 35% од БДП. 

Вработени се 76% од луѓето на возраст од 20 до 65 години, а во време на кризата невработеноста се искачи на загрижувачки 7.5%. 

За разлика од Балканот, оваа земја има поголемо богатство, но има разлика и во менталитетот. 

Кристина Воспергер Даниловски кога се доселила од Загреб знаела дека доаѓа во многу различна средина. 

Таа вели дека во Данска децата од мали нозе ги учат на самостојност, а со тоа и не им се обрнува преголемо внимание на децата дома или во градинка. 

За Данците вели дека се богат и вреден народ, но со мерка. 

Се работи од 8 до 16 часот, а годишниот одмор трае 6 недели. 

Лесно се наоѓа работа, а 700.000 Данци годишно менуваат работно место. 

За Данците додава дека се штедлив народ и дека она што им е потребно од храна го купуваат во петок. 

Многу внимание обрнуваат на екологијата и здравата храна. 

Во Копенхаген има многу деца, млади, а бројот на стари лица е мал. 

Сите овие податоци Кристина Воспергер Даниловски ги сместила во својата книга „Данци и странци“. 

Можеби ќе ве интересира

(ФОТО) ГРАД ВО КОЈ ВРЕМЕТО ЗАСТАНАЛО: Нема автобуси и автомобили, а луѓе има премногу

(ФОТО) ГРАД ВО КОЈ ВРЕМЕТО ЗАСТАНАЛО: Нема автобуси и автомобили, а луѓе има премногу

Купете си државјанство со биткоини во оваа островска држава

Купете си државјанство со биткоини во оваа островска држава

Настинка и грип: Како да ја воочите разликата меѓу нив?

Настинка и грип: Како да ја воочите разликата меѓу нив?

(ВИДЕО) ПЛАЌААТ ДА СЕ ДОСЕЛИТЕ: Италијански град нуди 2000 евра

(ВИДЕО) ПЛАЌААТ ДА СЕ ДОСЕЛИТЕ: Италијански град нуди 2000 евра

Жените контролори се редок вид кај нас

Жените контролори се редок вид кај нас

„Фчерашни новости“ : Чудо во Кратово по првиот изборен круг

„Фчерашни новости“ : Чудо во Кратово по првиот изборен круг

(ВИДЕО) Најздрав народ на светот: Тврдат дека се потомци на Александар Велики,а живеат и до 120 години!

(ВИДЕО) Најздрав народ на светот: Тврдат дека се потомци на Александар Велики,а живеат и до 120 години!

Порака во шише фрлена во морето пред 29 години преживеа ураган

Порака во шише фрлена во морето пред 29 години преживеа ураган

Познати претприемачи ги споделуваат советите со помош на кои станале успешни

Познати претприемачи ги споделуваат советите со помош на кои станале успешни