21 Февруари, 2018
0.4014
    ALK 7801.99    -1.64%     BESK 10275    -3%     GRNT 810    -0.06%     KMB 3389.73    -0.22%     MERM 800    -20%     MPT 29500.63    0%     OKTA 3620    0.56%     RMDEN16 94.9    0.11%     RZUS 139    3.73%     SBT 2041    -2.86%     STB 940.85    0.03%     STIL 139.03    -4.1%     TETE 2286.67    2.27%     TKVS 3110    2.98%     TNB 13581.59    -0.42%     TPLF 1649.9    1.35%     TTK 947    -2.97%     UNI 2050    0%

Каква ќе биде цената на нафтата во 2018 година?

Објавено во: Економија 12 Септември, 2017

Извршниот директор на „Роснефт“,  Игор Сечин даде своја прогноза за тоа какви ќе бидат цените на нафтата во 2018 година.

„Во прелиминарната анализа, мислам дека следната година ќе имаме просечни цени за годината во опсег од 40-43 долари за барел“- рече Сечин во интервју за ТВ Русија 24.

Вели дека освен екстракција на шкрилци, влијание на цената на „црното злато“ ќе има и „девалвацијата на доларот“.

„Девалвацијата на доларот сега изнесува околу 20%. Ако ги додадете соодветните коефициенти, ќе видите дека во САД вистинската цена е околу 40 долари за барел“- објасни шефот на „Роснефт“.

Цената на нафтата од типот „брент" вчера достигна 53,70 долари за барел, зголемувајќи се за 30 центи, откако саудискиот министер за нафта разговараше со венецуелскиот и казахстанскиот колега за продолжување на глобалниот договор за намалување на производството.

Можеби ќе ве интересира

ИМА ЛИ АЛТЕРНАТИВА: Тевдовски e против зголемување на прагот за пензионирање

ИМА ЛИ АЛТЕРНАТИВА: Тевдовски e против зголемување на прагот за пензионирање

Целосна поддршка на акцијата на Министерството за земјоделство, шумарство и водостопанство за ставање ред во агросекторот

Целосна поддршка на акцијата на Министерството за земјоделство, шумарство и водостопанство за ставање ред во агросекторот

Македонските експерти ќе работат на странските пазари

Македонските експерти ќе работат на странските пазари

И ПОКРАЈ КРИТИКИТЕ, ТЕРАМЕ ПО СТАРО: Нови предвремени вработувања во администрација

И ПОКРАЈ КРИТИКИТЕ, ТЕРАМЕ ПО СТАРО: Нови предвремени вработувања во администрација

Видео: Како Бил Гејтс ја замислува иднината на мобилните плаќања?

Видео: Како Бил Гејтс ја замислува иднината на мобилните плаќања?

Нов директор во ЕЦБ е банкар кој никогаш не работел во Централна банка

Нов директор во ЕЦБ е банкар кој никогаш не работел во Централна банка

Интервју Јанкоски: Најбарани се компјутери од високите класи, Македонците знаат да препознаат квалитет

Интервју Јанкоски: Најбарани се компјутери од високите класи, Македонците знаат да препознаат квалитет

Обновено: Зошто Владата вложи 1 милион евра во акции на МЕР?

Обновено: Зошто Владата вложи 1 милион евра во акции на МЕР?

КОЈ ЌЕ БИДЕ НОВИОТ ГУВЕРНЕР: Многу имиња, една фотеља!

КОЈ ЌЕ БИДЕ НОВИОТ ГУВЕРНЕР: Многу имиња, една фотеља!