18 Февруари, 2018
0.5722
    ALK 7998.4    -0.03%     GRNT 820    0.49%     KMB 3323.14    -0.67%     MKSD 239    19.5%     MPT 29500    0%     MTUR 4199    -0.02%     OHB 5050    0%     OKTA 3700    2.78%     RMDEN16 94.8    0%     RZLV 53    -1.05%     RZUS 134    -0.56%     SBT 2101    -1.82%     STB 940.57    0.06%     STIL 144.97    -0.02%     TEL 300    1.35%     TETE 2170    2.79%     TPLF 1627.92    4.65%

Какви права имате во случај на откажан лет?

Објавено во: Економија 11 Август, 2017

Сезоната на летни одмори е во полн ек и многумина заминаа или се подготвуваат да отпатуваат до некоја далечна плажа со авионски превоз. За нив, посебно се важни информациите какви се нивните права ако заглават на некој аеродром поради откажан лет, им се изгуби багажот или им се случи некоја друга стресна ситуација.

- Обврските на авиокомпаниите се уредени со Законот за облигациони и стварно правни односи во воздушниот сообраќај и тие во случај на одложен или задоцнет лет се должни на патникот да му обезбедат храна и пијалаци, ноќевање, како и телефон за да го извести семејството за доцнењето, без разлика дали е заглавен на некој од нашите или европските аеродроми. Доколку, одложувањето на летот е преку ноќ, тогаш патниците имаат право на хотелско сместување и трансфер до хотелот. Законот предвидува дека ако летот е одложен повеќе од три часа, патникот може да побара да му се вратат сите пари што ги дал за билетот, но само ако одлучи да не го продолжи патувањето- вели Дарко Филиповски, претседател на Здружението на редовни авиопревозници во Македонија.

Авиопатниците имаат право на парична отштета, која зависи од должината на откажан лет. Односно, можат да побараат отштета од 250 евра за летови на релации до 1.500 километри, 350 евра за релации до 3.500 километри и 600 евра за релации подалечни од 3.500 километри, односно за пропуштен прекуокеански лет. Авиокомпаниите не се должни да платат оштета во случај на лоши метеорошки услови, штрајкови или политички нестабилности или за други настани што ќе докаже дека не зависат од него.

- Авионските патници што сметаат дека им се нарушени правата, најпрво треба да поднесат жалба до авиокомпанијата, а ако не добијат одговор во рок од шест недели или не се задоволни од него, треба да поднесат нова жалба, овој пат до воздухопловниот регулатор, а кај нас тоа е Агенцијата за цивилно воздухопловство, по пошта или преку формулар поставен на нивната интернет- страница- вели Филиповски.

Законот ги штити патниците и за евентуално губење или доцнење на нивниот багаж. Во таков случај, мора најпрво да се поднесе пријава до авиокомпанијата и тие можат да платат отштета до 1.200 евра за оштетување или загуба на багаж.

(М.Б.) 


Можеби ќе ве интересира

ИМА ЛИ ШАНСИ: Биткоин и етереум против доларот и еврото?

ИМА ЛИ ШАНСИ: Биткоин и етереум против доларот и еврото?

Што им предложи Румен Радев на македонските бизнисмени?

Што им предложи Румен Радев на македонските бизнисмени?

РУСИТЕ ОД МИНХЕН КАЖАА: Европскиот бизнис изгуби 100 милијарди долари

РУСИТЕ ОД МИНХЕН КАЖАА: Европскиот бизнис изгуби 100 милијарди долари

Загуба од 2,75 милијарди долари за „Кока-кола“

Загуба од 2,75 милијарди долари за „Кока-кола“

Во новото ултра скапо седиште на Apple вработените се „маваат“ од стакло

Во новото ултра скапо седиште на Apple вработените се „маваат“ од стакло

Биткоинот повторно расте, но овој пат без еуфории

Биткоинот повторно расте, но овој пат без еуфории

Биткоинот има нова вредност - се врати ли на психолошката граница?

Биткоинот има нова вредност - се врати ли на психолошката граница?

500 ИЛЈАДИ ЕВРА ОД ЕБОР – Техничка соработка помеѓу Владата И ЕБОР за развој на обновливи извори на енергија

500 ИЛЈАДИ ЕВРА ОД ЕБОР – Техничка соработка помеѓу Владата И ЕБОР за развој на обновливи извори на енергија

ММФ: Населението старее, возраста за пензионирање да биде во согласност со земјите од ЕУ

ММФ: Населението старее, возраста за пензионирање да биде во согласност со земјите од ЕУ