17 Декември, 2017
1.8269
    ALK 7304.71    0%     CEVI 1144    0%     GRNT 762.38    0.86%     KJUBI 1400    0%     KMB 2700    0.01%     OHB 4767.86    -0.67%     RMDEN15 95.1    0.11%     RZUS 107.89    1.78%     STB 910    -1.09%     STIL 127    -2.31%     TNB 13100    0%     TPLF 1500    -1.69%     UNI 1870    -1.03%     ZILU 151    -2.58%

„Капут“ за Меркел, Германија пред нови избори

Објавено во: Свет 21 Ноември, 2017

Најпопуларната германска политичарка Ангела Меркел не успеа да состави влада и мандатот за нов канцелар на Германија ќе мора да го врати по што земјата ќе влезе во процес на подготовка на нови избори и привремено владеење на актуелниот владин состав со ограничени овластувања.

Во телевизиското обраќање Меркел изјави дека таа повеќе преферира предвремени избори отколку малцинска влада. На изборите во септември годинава нејзиниот политички блок ги претрпе најлошите резултати од 1949 година.

Меркел како лидер на ЦДУ има проблеми во преговорите со СДУ уште една десничарска партија, како и помалите партии кои освоија доволен број на мандати за да ја искомплицираат целата постапка за формирање на мнозинство.

Неуспехот да состави влада ја турна оваа економски најразвиена земја во Европа во политичка неизвесност, како и можност за засилување на екстремните десничарски партии кои како главен аргумент ги користат обвинувањата кон Меркел за „попушатање“ на мигрантите и бегалците кои масовно се доселија во Германија.


Можеби ќе ве интересира

(ВИДЕО) КИМ УТРЕ ЌЕ ГО ШОКИРА СВЕТОТ: Ќе ја лансира најмоќната ракета

(ВИДЕО) КИМ УТРЕ ЌЕ ГО ШОКИРА СВЕТОТ: Ќе ја лансира најмоќната ракета

(ВИДЕО) СНИМКА КОЈА ГО ОБИКОЛИ СВЕТОТ: Виси на 23 кат за да се спаси од пожар

(ВИДЕО) СНИМКА КОЈА ГО ОБИКОЛИ СВЕТОТ: Виси на 23 кат за да се спаси од пожар

ПАЛЕСТИНА ИЛИ ИЗРАЕЛ: Kaде ќе остане Ѕидот на плачот?

ПАЛЕСТИНА ИЛИ ИЗРАЕЛ: Kaде ќе остане Ѕидот на плачот?

Над 77.000 луѓе ги напуштија домовите - им се заканува бура

Над 77.000 луѓе ги напуштија домовите - им се заканува бура

(ВИДЕО) Русите создадоа снајперска пушка која може да ја пробие секоја балистичка плоча

(ВИДЕО) Русите создадоа снајперска пушка која може да ја пробие секоја балистичка плоча

(ФОТО) Колку луѓе загинаа во земјотресот во Индонезија?

(ФОТО) Колку луѓе загинаа во земјотресот во Индонезија?

Основачот на „Apotex“ и неговата сопруга најдени мртви во нивниот дом

Основачот на „Apotex“ и неговата сопруга најдени мртви во нивниот дом

ПОПУШТИЈА И НАЈГЛАСНИТЕ: Даночната реформа на Трамп на пат да биде прифатена

ПОПУШТИЈА И НАЈГЛАСНИТЕ: Даночната реформа на Трамп на пат да биде прифатена

КИМ НА КРИЛЈАТА НА БИТКОИНОТ: Како Северна Кореја се богати на сметка на дигиталната валута?

КИМ НА КРИЛЈАТА НА БИТКОИНОТ: Како Северна Кореја се богати на сметка на дигиталната валута?