18 Декември, 2017
0.4910
    ALK 7304.71    0%     CEVI 1144    0%     GRNT 762.38    0.86%     KJUBI 1400    0%     KMB 2700    0.01%     OHB 4767.86    -0.67%     RMDEN15 95.1    0.11%     RZUS 107.89    1.78%     STB 910    -1.09%     STIL 127    -2.31%     TNB 13100    0%     TPLF 1500    -1.69%     UNI 1870    -1.03%     ZILU 151    -2.58%

Каракачанов вели дека ќе помогнат за решавање на спорот со Грција

Објавено во: Балкан 18 Септември, 2017

Бугарскиот министер за одбрана,  Красимир Каракачанов денеска изјави дека Бугарија ќе и помогне на Македонија во решавањето на спорот со името со Грција затоа што ја имаат признаено под нејзиното уставно име. 

„Ние немаме проблем со името. Ние сакаме да ве поддржуваме и да соработуваме и за нејзиното прпизнавање на името и полноправно членство во НАТО“ - изјави Каракачанов. 

Тој се надева дека со добрососедство може да има повеќе стабилност и ред на Балканот. 

Главниот фокус на бугарското претседавање со ЕУ ќе биде интеграцијата на земјите од Западен Балкан, рече тој по  средбата со македонската министерка за одбрана,  Радмила Шеќеринска.

Од први јануари 2018 година Бугарија ќе претседава со ЕУ. 

Можеби ќе ве интересира

СРБИН ВО БЕЛГИЈА: Никогаш нема да се вратам во Србија, овде немаат комплекси

СРБИН ВО БЕЛГИЈА: Никогаш нема да се вратам во Србија, овде немаат комплекси

Се преврте рингишпил во Сараево - има ли повредени?

Се преврте рингишпил во Сараево - има ли повредени?

(ВИДЕО) ШОК ВО ДУБРОВНИК: Eве што исфрли силниот ветер од морето

(ВИДЕО) ШОК ВО ДУБРОВНИК: Eве што исфрли силниот ветер од морето

Грчката црква ја моли БПЦ да се откаже од улогата мајка црква на МПЦ

Грчката црква ја моли БПЦ да се откаже од улогата мајка црква на МПЦ

Нови правила за Црногорските плажи: Нема веќе плаќање влез и лежалки

Нови правила за Црногорските плажи: Нема веќе плаќање влез и лежалки

БУТAРИС ЗА ИМЕТО: Работите се зрели и би можело да се дојде до решение

БУТAРИС ЗА ИМЕТО: Работите се зрели и би можело да се дојде до решение

Што разговараа Јотова и Колиас Царуха за името на Македонија?

Што разговараа Јотова и Колиас Царуха за името на Македонија?

Групата во која имало и Македонец добиле по 10.000 евра да направат нереди кај „Гробари“!?

Групата во која имало и Македонец добиле по 10.000 евра да направат нереди кај „Гробари“!?

Србија ќе го „избрише“ името Македонија ако земјава го поддржи Косово за УНЕСКО?

Србија ќе го „избрише“ името Македонија ако земјава го поддржи Косово за УНЕСКО?