21 Февруари, 2018
0.6411

КАТИМЕРИНИ: Зошто турски авиони летале над Грција?

Објавено во: Балкан 10 Ноември, 2017

Турски авиони летале над Грција. 

Тие извршиле пет нови нарушувања на воздушниот простор на Грција во североисточниот, централниот и југоисточниот дел на Егејското Море, пишува во електронското издание на грчкиот весник Kатимерини. 

Во текстот медиумот се  повикува на информации од воени извори.

Инцидентите се регистрирани вчера, кога четири борбени авиони F-16 и два хеликоптера од ВВС на Турција, навлегле на грчкиот воздушен простор.

Војската на Атина прецизира дека два од авионите биле со бојно оружје. Тие биле пресретнати и придружувани од грчки авиони, во согласност со меѓународните правила.

Можеби ќе ве интересира

ФАЈНЕНШЛ ТАЈМС: Ова е европскиот град на иднината

ФАЈНЕНШЛ ТАЈМС: Ова е европскиот град на иднината

ФАРМЕР ОД БАЛКАНОТ: Нуди 500 евра, храна и сместување, но никој не се јавува на оглас

ФАРМЕР ОД БАЛКАНОТ: Нуди 500 евра, храна и сместување, но никој не се јавува на оглас

Ердоган: Tурција има принципиелен став без дилеми за спорот со името

Ердоган: Tурција има принципиелен став без дилеми за спорот со името

Чејку вели дека за 10 години Албанците ќе имаат и трета држава на Балканот

Чејку вели дека за 10 години Албанците ќе имаат и трета држава на Балканот

Решение меѓу Србија и Косово најдоцна до април

Решение меѓу Србија и Косово најдоцна до април

Телефонски разговор меѓу Ципрас -Меркел на ден пред средбата Заев-Меркел

Телефонски разговор меѓу Ципрас -Меркел на ден пред средбата Заев-Меркел

Земјотрес со јачина од 4,3 степени во близина на грчкиот остров Алонисос

Земјотрес со јачина од 4,3 степени во близина на грчкиот остров Алонисос

За Грците Рама го враќа сеништето за Голема Албанија, а осуда стигна и од Србија

За Грците Рама го враќа сеништето за Голема Албанија, а осуда стигна и од Србија

Бакојани: Сакаме решение што ќе го прифати меѓународната заедница во целина

Бакојани: Сакаме решение што ќе го прифати меѓународната заедница во целина