25 Септември, 2017
3.6829
    ALK 7300.73    0.04%     BESK 11810    -1.39%     GRNT 870    0%     KMB 2878.51    -0.17%     MPT 30999.42    2.64%     OHB 5700    -2.56%     RZUS 120    0%     STB 940    0.16%     TEL 280    0.36%     TPLF 1650    3.06%     TTK 775    -0.13%

КАВАДАРЧАНИ САДАТ ЛАВАНДА: Со колку садници и колку пари може да се стартува овој бизнис?

Објавено во: Агробизнис 09 Јуни, 2017

Семејството на Цветанка Колева од Кавадарци се одлучило да си ја проба среќата со одгледување на лаванда, култура која е реткост на македонските полиња.

Засега нивниот насад е скромен, но доколку успеат и доколку имаат профит, ќе ги зголемат површините засадени со лаванда. Поседуваат 12 хектари  обработлива површина која се наоѓа во атарот на селото  Горниково, на 13 км јужно од  Кавадарци  и на 720 метри надморска височина.

„Почвата е каменлива и со плиток ораничен слој,  но богата со минерали. Регионот е ариден/сушен и затоа сметавме дека е погоден за одгледување лаванда. Ова е експериментален насад на површина од 1 декар и доколку констатираме дека можеме да одгледуваме лаванда со задоволителен квалитет,  истата ќе ја посадиме на површина од 10 хектари. Досега садниот материјал го произведуваме сами, а најголем проблем засега е заштитата на насадот од плевели, затоа што не сакаме да користиме хербициди кои многу би ја олесниле работата, но органскиот начин на производство не го дозволува тоа. За подигање на 1 хектар со лаванда потребни се околу 7000 садници кои ги нема на пазарот во Македонија или се многу скапи. Сметаме дека за подигање на 1 хектар лаванда потребни се околу 3000 евра“ – вели Колева.

Таа додава дека засега не размислуваат за поврат на инвестицијата, туку им е важно насадите да успеат и да го разубават овој дел од земјата.  Вели производството засега ќе биде мало за да се обезбеди пласман, но понатаму се надеваат на успешна и рентабилна работа.

„За одгледување лаванда најпрво потребно е да се има соодветна почва, надморска висина и местоположба којашто одговара за оваа култура. Исто така важно е да се напомене дека лавандата, како и другите лековити и ароматични растенија можат да дадат економски резултат само ако се одгледуваат на површини поголеми од 5 или 10 хектари.Оваа култура не заболува од болести, но треба да се води грижа за борбата против плевелите кои знаат да и направат големи штети, па и угинување на голем број растенија од насадот. Исто така лавандата не трпи влажни почви или почви на кои се задржува влага во крајот на зимата кога се топат снеговите“ – раскажува Колева.

На сите оние кои сакаат да засадат лаванда, било да е тоа хоби или професионално, Колева им препорачува да си направат анализа на своите можности за менаџирање со насадите, затоа што  засадувањето е процес кој се одвива кампањски и во неколку дена, а грижата за насадот и понатамошното одгледување  бара многу знаење, труд, истрајност и љубов.

Сања Атанасовска

Можеби ќе ве интересира

НАМИРНИЦА НА КОЈА И СЕ ЗАКАНУВА ИСЧЕЗНУВАЊЕ: На европскиот пазар поскапе за 190%

НАМИРНИЦА НА КОЈА И СЕ ЗАКАНУВА ИСЧЕЗНУВАЊЕ: На европскиот пазар поскапе за 190%

МЗШВ достави 13.580 барања до Бирото за судски вештачења за проценка на штетите од годинешните пролетни мразеви

МЗШВ достави 13.580 барања до Бирото за судски вештачења за проценка на штетите од годинешните пролетни мразеви

Министерот Николовски најави системски мерки за развој на пчеларството

Министерот Николовски најави системски мерки за развој на пчеларството

МЗШВ формираше Комисии за вршење на увид на настанатите штетите од невремето на 11-ти септември

МЗШВ формираше Комисии за вршење на увид на настанатите штетите од невремето на 11-ти септември

Климатските промени погубни за земјоделскиот труд - МЗШВ со конкретни мерки

Климатските промени погубни за земјоделскиот труд - МЗШВ со конкретни мерки

МЗШВ: Два милиони денари за реновирање на метеролошките станици во Демир Капија, Штип и Крива Паланка

МЗШВ: Два милиони денари за реновирање на метеролошките станици во Демир Капија, Штип и Крива Паланка

Стимулирање на трансферот на знаења и иновации во земјоделството

Стимулирање на трансферот на знаења и иновации во земјоделството

Исплатени 125 милиони денари за субвенции

Исплатени 125 милиони денари за субвенции