21 Февруари, 2018
0.5432
    ALK 7801.99    -1.64%     BESK 10275    -3%     GRNT 810    -0.06%     KMB 3389.73    -0.22%     MERM 800    -20%     MPT 29500.63    0%     OKTA 3620    0.56%     RMDEN16 94.9    0.11%     RZUS 139    3.73%     SBT 2041    -2.86%     STB 940.85    0.03%     STIL 139.03    -4.1%     TETE 2286.67    2.27%     TKVS 3110    2.98%     TNB 13581.59    -0.42%     TPLF 1649.9    1.35%     TTK 947    -2.97%     UNI 2050    0%

КХВ на ,Нормак Инвестмент Гроуп,, АД Тетово му даде одобрение да издаде долгорочни хартии од вредност

Објавено во: Економија 12 Февруари, 2018

Комисијата за хартии од вредност на Република Македонија на 131 - вата седница со која претседаваше Претседателот на КХВ М-р Елизабета Чингаровска на ,,Нормак Инвестмент Гроуп,, АД Тетово му даде одобрение да издаде долгорочни хартии од вредност по пат на приватна понуда наменета за познат купувач-единствениот акционер.

Со втората емисија на акции, ,,Нормак Инвестмент Гроуп,, АД Тетово врши зголемување на основната главнина со трансформирање на заем даден од ,,Нормак Инвестмент Гроуп,, АС од Норвешка како влогво друштвото. Имено, ,,Нормак Инвестмент Гроуп АС од Норвешка како единствен и постојан акционер ќе се стекне со 43.494 обични акции во вкупна вредност  од 133.733.177 денари.

Зголемувањето на  основната главнина  е со цел да се создадат услови за непречено вршење на редовното работење на ,,Нормак Инвестмент Гроуп,, АД Тетово .

На седницата што се одржа денеска на 12 февруари, 2018 година, Комисијата за хартии од вредност на Република Македонија обнови  две дозволи за работење на брокер.

Можеби ќе ве интересира

ИМА ЛИ АЛТЕРНАТИВА: Тевдовски e против зголемување на прагот за пензионирање

ИМА ЛИ АЛТЕРНАТИВА: Тевдовски e против зголемување на прагот за пензионирање

Целосна поддршка на акцијата на Министерството за земјоделство, шумарство и водостопанство за ставање ред во агросекторот

Целосна поддршка на акцијата на Министерството за земјоделство, шумарство и водостопанство за ставање ред во агросекторот

Македонските експерти ќе работат на странските пазари

Македонските експерти ќе работат на странските пазари

И ПОКРАЈ КРИТИКИТЕ, ТЕРАМЕ ПО СТАРО: Нови предвремени вработувања во администрација

И ПОКРАЈ КРИТИКИТЕ, ТЕРАМЕ ПО СТАРО: Нови предвремени вработувања во администрација

Видео: Како Бил Гејтс ја замислува иднината на мобилните плаќања?

Видео: Како Бил Гејтс ја замислува иднината на мобилните плаќања?

Нов директор во ЕЦБ е банкар кој никогаш не работел во Централна банка

Нов директор во ЕЦБ е банкар кој никогаш не работел во Централна банка

Интервју Јанкоски: Најбарани се компјутери од високите класи, Македонците знаат да препознаат квалитет

Интервју Јанкоски: Најбарани се компјутери од високите класи, Македонците знаат да препознаат квалитет

Обновено: Зошто Владата вложи 1 милион евра во акции на МЕР?

Обновено: Зошто Владата вложи 1 милион евра во акции на МЕР?

КОЈ ЌЕ БИДЕ НОВИОТ ГУВЕРНЕР: Многу имиња, една фотеља!

КОЈ ЌЕ БИДЕ НОВИОТ ГУВЕРНЕР: Многу имиња, една фотеља!