23 Септември, 2017
0.4805
    ALK 7297.6    -0.03%     GRNT 870    -0.99%     KMB 2883.3    -1.59%     KPSS 485    -2.81%     KVAS 10670    -3%     MPT 30201    -2.58%     MTUR 4700    2.17%     OKTA 3300    10%     PKB 14500    0.07%     RZUS 120    -1.64%     SBT 2219.26    -0.89%     STB 938.54    -1.78%     STIL 134    3.08%     TEL 279    -0.49%     TNB 13300    0.4%     TPLF 1601    -0.32%     TTK 776    -3%

КИМ ИМА КЕЦ ВО РАКАВОТ: Северна Кореја лежи на богатство од 10 билиони долари!

Објавено во: Свет 13 Септември, 2017

Северна Кореја можеби нема докажани резерви на нафта, но лежи на резерви повеќе од 200 минерални руди, чија вредност е проценета на до 10 000 милијарди долари (10 билиони долари).

Не постојат официјални податоци за тоа колку навистина вреди севернкорејското рудно богатство, но според груби пресметки од почетокот на оваа деценија, севернокорејските резерви на јаглен, руда, железо, цинк, бакар, графит, злато, сребро, магнезит и многу други метали, вредат помеѓу 6 000 и 10 000 милијарди долари.

Пред распадот на Советскиот сојуз, официјален Пјонгјанг наголемо бил посветен на рударските активности и трговија со соседните комунистички партнери.

Меѓутоа, рударската индустрија во почетокот на 90-тите години од минатиот век доживеала колапс, поради децении занемарувања и недостиг на средства за развој на инфраструктура која би поддржала рударски активности.

Севернокорејскиот рударски сектор сега е под целосна забрана на ОН, бидејќи Пјонгјанг минатите месеци го зголеми бројот на нуклеарни проби и ја зголеми воената реторика.

ОН минатата година почнаа да му забрануваат на Пјонгјанг трговија со метали, наведува РТ потсетувајќи дека само од трговијата со јаглен Северна Кореја генерирала годишни приходи од преку милијарди долари.

Целта на санкциите е да се запре севернокорејската трговија со руди и режимот на Ким Џонг ун да остане без преку потребни средства

Можеби ќе ве интересира

СЕ СТРЕСЕ СЕВЕРНА КОРЕЈА: Дали е ова нова ракетна проба?

СЕ СТРЕСЕ СЕВЕРНА КОРЕЈА: Дали е ова нова ракетна проба?

(ВИДЕО) ВИСТИНСКА ВОЈНА НА УЛИЦИТЕ НА РИО: И војската се вклучи во сузбивање на дилерите

(ВИДЕО) ВИСТИНСКА ВОЈНА НА УЛИЦИТЕ НА РИО: И војската се вклучи во сузбивање на дилерите

(ВИДЕО) Казна за саудиски свештеник кој рече дека жените имаат четвртина мозок

(ВИДЕО) Казна за саудиски свештеник кој рече дека жените имаат четвртина мозок

ОД 1 ОКТОМВРИ: Во оваа држава следи казна од 150 евра за носење бурка

ОД 1 ОКТОМВРИ: Во оваа држава следи казна од 150 евра за носење бурка

Колку згради се урнаа од силниот мексикански земјотрес?

Колку згради се урнаа од силниот мексикански земјотрес?

Девојчето кое се бараше во Мексико не постоело?

Девојчето кое се бараше во Мексико не постоело?

ПО УРАГАНОТ МАРИЈА: Брана пукна и го поплави западно Порторико

ПО УРАГАНОТ МАРИЈА: Брана пукна и го поплави западно Порторико

УРАГАН МАРИЈА: Жртви во Порторико, Доминика, Хаити

УРАГАН МАРИЈА: Жртви во Порторико, Доминика, Хаити

(ВИДЕО) Барал богатство, а нашол нуклеарна бомба

(ВИДЕО) Барал богатство, а нашол нуклеарна бомба