23 Април, 2017
0.3060
    ALK 5518.14    -0.32%     BESK 12999    -0.01%     CEVI 845    -2.87%     KMB 2550    -6.4%     MPT 27999.99    0.01%     MTUR 3650    1.39%     OHB 4599.13    0%     RMDEN14 95    -0.73%     SBT 1280    -1.54%     SPAZP 3500    0%     STBP 700    -0.1%     TNB 10090    -2.98%

КИНЕЗИТЕ ИМ ДОЈДОА САМИ: Без субвенции отворија фабрика

Објавено во: Балкан 19 Март, 2017

Кинески бизнисмени денеска во градот Јагодина во Србија отвораат фабрика за влечки, во која ќе работат 20 луѓе за почеток, а за 6 месеци уште толку. 

Тие не барале субвенции ниту од државата ниту од градот, а ветиле дека ќе се потрудат да донесат уште инвеститори од Кина. 

Градоначалникот Драган Марковиќ Палма вели дека секое работно место е важно затоа што од даноци се полни буџетот. 

Од индустријата за кабли преку социјална програма си заминаа 3.000 работници. 

Кинезите отвораат фабрика на 1000 квадрати површина. Во градот 4 компании од Италија вработуваат над 1000 работници. Сепак и компании од Русија и Германија градат фабрики во Јагодина. 

Можеби ќе ве интересира

ЕУ ги повика албанските лидери да внимаваат со „опасните изјави“

ЕУ ги повика албанските лидери да внимаваат со „опасните изјави“

Дачиќ: Дали амбасадорите би реагирале благо да беше споменато Скопје, Епир или Улцињ?

Дачиќ: Дали амбасадорите би реагирале благо да беше споменато Скопје, Епир или Улцињ?

Хан: Локалните лидери на земјите од Западен Балкан треба да направат поголеми напори

Хан: Локалните лидери на земјите од Западен Балкан треба да направат поголеми напори

ХРВАТКА ОТИШЛА НА РАБОТА ВО СЕВЕРНА ЕВРОПА: Еве што раскажува

ХРВАТКА ОТИШЛА НА РАБОТА ВО СЕВЕРНА ЕВРОПА: Еве што раскажува

ТУРИСТИЧКАТА СЕЗОНА НА УДАР: Турција ги губи туристите од Европа

ТУРИСТИЧКАТА СЕЗОНА НА УДАР: Турција ги губи туристите од Европа

Дачиќ бара осуда за големо албанските идеи

Дачиќ бара осуда за големо албанските идеи

Караџиќ до Хаг: Случајот против мене беше нечесен

Караџиќ до Хаг: Случајот против мене беше нечесен

Вулин: Повикот на Приштина и Тирана упатува на Голема Албанија и нова Балканска војна

Вулин: Повикот на Приштина и Тирана упатува на Голема Албанија и нова Балканска војна

(ВИДЕО) Шешељ со автомобил влета во група демонстранти

(ВИДЕО) Шешељ со автомобил влета во група демонстранти