23 Септември, 2017
0.7589
    ALK 7297.6    -0.03%     GRNT 870    -0.99%     KMB 2883.3    -1.59%     KPSS 485    -2.81%     KVAS 10670    -3%     MPT 30201    -2.58%     MTUR 4700    2.17%     OKTA 3300    10%     PKB 14500    0.07%     RZUS 120    -1.64%     SBT 2219.26    -0.89%     STB 938.54    -1.78%     STIL 134    3.08%     TEL 279    -0.49%     TNB 13300    0.4%     TPLF 1601    -0.32%     TTK 776    -3%

Ќе го следи ли СДСМ блефот на Жерновски за општина Центар?

Објавено во: Анализа 03 Септември, 2017

Подолго време е познато дека градоначалникот на општина Центар Андреј Жерновски не ужива целосна поддршка од своите сопартијци и тоа што досега не му е официјално потврдена кандидатурата за нов мандат оставаше простор за многу шпекулации кој би можел да дојде на негово место.

Ваквата игра на чекање ја прекина самиот Жерновски откако собра 250 потписи со кои може и да се трка за втор мандат како независен кандидат. Доколку СДСМ не го прифати неговиот блеф и официјално не застане зад него туку се реши да избере нов кандидат кој би имал поголема поддршка и популарност тогаш на изборите ќе има две крила што може да биде доста опасно.

Сепак, Жерновски не е Стевчо Јакимовски и ја нема истата позиција на моќ, ниту пак популарност со оглед на големото незадоволство на граѓаните на општина Центар за лошото справување со хигиената, урбаниот хаос и сообраќајните проблеми. 

Жерновски во последното обраќање преку Фејсбук посочи дека сите имаат заеднички непријател, а тоа е ВМРО-ДПМНЕ и дека единствено за заеднички сили може да биде поразен што доволно алудира дека нема потреба да дојде од поделби во СДСМ, но и дека тој нема голема намера да се повлече од изборната трка.

Блефот на Жерновски може да биде одбиен со давање на партиската поддршка за кандидат како Саша Богдановиќ кој го предводи јавното претпријатие Паркинзи на општина Центар. Софија Куновска која влезе во судир со СДСМ поради пратеничките листи, сега може да добие шанса за кадар како неа кој долго време бил одличен советник на локално ниво како и за зајакнување на внатрепартиското единство така и да се промовира во успешна градоначалничка, но и некое друго партиско изненадување. 

Засега не е познато кој ќе биде кандидат за општина Центар од редовите на ВМРО-ДПМНЕ.

Жерновски всушност и не стана градоначалник како дел од СДСМ туку доаѓаше од Либералната партија преку коалицијата во 2013 година. Затоа партиската лојалност на СДСМ кон Жерновски и нема да биде пресудна во изборот туку пред се во оценката за тоа што тој досега го сработи со буџетот на најбогата општина, скандалите и обвинувањата како на јавноста и опозицијата, така и постојаните изговори дека тој е попречуван да работи поради блокадите на „режимот“ наместо да бара соодветни решенија и да прикаже лидерство. 

Х.С.

Можеби ќе ве интересира

Злоупотреба на државни средства, поткуп, заплашувања - Ќе имаме ли чисти избори?

Злоупотреба на државни средства, поткуп, заплашувања - Ќе имаме ли чисти избори?

СДСМ научи да "дрибла" - Чист воздух за спас од мигрантите

СДСМ научи да "дрибла" - Чист воздух за спас од мигрантите

Предизборите почна, каква кампања не очекува - валкана или...?

Предизборите почна, каква кампања не очекува - валкана или...?

Што е Google Jigsaw и како може да придонесе за Македонија?

Што е Google Jigsaw и како може да придонесе за Македонија?

Огромната доверба во Катица Јанева знак за обесправено општество

Огромната доверба во Катица Јанева знак за обесправено општество

СДСМ нема кандидат во Чаир, ДУИ нема за Скопје

СДСМ нема кандидат во Чаир, ДУИ нема за Скопје

Јовановски од клупата за „резерви“ ќе се натпреварува во општина Центар

Јовановски од клупата за „резерви“ ќе се натпреварува во општина Центар

Нема разбирачка за законот за јазиците - Закана за нови тензии

Нема разбирачка за законот за јазиците - Закана за нови тензии

Без граѓански притисок градоначалниците ќе уживаат 4 години

Без граѓански притисок градоначалниците ќе уживаат 4 години