17 Декември, 2017
0.4978
    ALK 7304.71    0%     CEVI 1144    0%     GRNT 762.38    0.86%     KJUBI 1400    0%     KMB 2700    0.01%     OHB 4767.86    -0.67%     RMDEN15 95.1    0.11%     RZUS 107.89    1.78%     STB 910    -1.09%     STIL 127    -2.31%     TNB 13100    0%     TPLF 1500    -1.69%     UNI 1870    -1.03%     ZILU 151    -2.58%

Ќе има ли голема компанија со IPO на Македонска берза

Објавено во: Финансии 06 Декември, 2017

На светските берзи големите компании кои сакаат да привлечат пари од инвеститори излегуваат со IPO портфолио на акции, односно со иницијална јавна понуда за сите заинтересирани кои се подготвени да купат хартии од вредност и на тој начин да заработат како и да добијат удел во брендот. 

На Македонска берза досега ваков голем настан се нема случено, но Фактор го запраша Иван Штериев, директорот на Македонска берза, дали може да се очекува во наредниот период компанија што ќе го скрши мразот.

„Јас сум оптимист и веќе сме во преговори со една голема компанија чие име засега не може да се открие. Но, доколку се одлучат да истапат со иницијална јавна понуда, тоа ќе биде историски момент за Македонска берза“, одговори Штериев.

Македонска берза неодамна ја презентираше и новата алатка за тргување e-trader која на сите заинтересирани за купување акции ќе им овозможи со една регистрација кај овластен брокер на електронски начин преку веб апликација да креираат налози за тргување, а ќе имаат бројни бенефити како преглед на состојбите во реално време.

Според податоците кои Македонска берза ги презентираше за првите 11 месеци се бележи раст во тргувањето со акции и има раст на вредноста на компаниите од МБИ10, па Штериев е оптимист дека и во наредната година ќе има поголема раздвиженост кај инвеститорите, како кај правните субјекти, така и кај физичките лица кои во зголемен број се вклучуваат на берзата.

Можеби ќе ве интересира

Ако биткоинот е злато, која дигитална валута е сребро на денешницата?

Ако биткоинот е злато, која дигитална валута е сребро на денешницата?

СЕ ВРАТИЛА ОД ЕУ И ПОЧНАЛА БИЗНИС: Луѓето мислат дека Западот ќе им ги оствари соништата

СЕ ВРАТИЛА ОД ЕУ И ПОЧНАЛА БИЗНИС: Луѓето мислат дека Западот ќе им ги оствари соништата

Ова е четврти најмоќен регион во Европа

Ова е четврти најмоќен регион во Европа

(ВИДЕО) НАЈМЛАД МИЛИОНЕР НА СВЕТОТ: Има само 6 години и забрзано се богати

(ВИДЕО) НАЈМЛАД МИЛИОНЕР НА СВЕТОТ: Има само 6 години и забрзано се богати

Градот каде што секој трет жител е милионер

Градот каде што секој трет жител е милионер

Како да ја направите најдобрата корпоративна забава

Како да ја направите најдобрата корпоративна забава

Македонија сѐ уште стравува за купување онлајн

Македонија сѐ уште стравува за купување онлајн

Огласи за вработување, можност и за хонорарна работа

Огласи за вработување, можност и за хонорарна работа

ЕКСПЕРТСКИ СОВЕТ: Совршен одговор на прашањето „Зошто сакаш да работиш кај нас?“

ЕКСПЕРТСКИ СОВЕТ: Совршен одговор на прашањето „Зошто сакаш да работиш кај нас?“