22 Јануари, 2018
0.3825
    ALK 7698.52    0.63%     AUMK 1700    0.06%     GRNT 830    0.73%     KMB 3135.87    -0.52%     MPT 28907    -3%     MTUR 4158    -2.16%     OKTA 3200    2.86%     RMDEN16 94.5    0.11%     RZUS 124    9.73%     STB 970    1.04%     STIL 154    1.61%     TEH 140    -6.67%     TEL 283    1.07%     TETE 2060    3%     TKVS 3106    -3%     TPLF 1798.38    -0.03%     TTK 950    -0.12%     ZPKO 2700    -0.37%

Ќе му се израдуваме ли конечно на снегот?

Објавено во: Македонија 13 Јануари, 2018

Овој василичарски викенд кончено ќе видиме снег. Облачното време кое денес се очекува да донесе локален дожд, во недела ќе не израдува со  врнежи од слаб снег. 

Така барем најавуваат метеоролозите.

Врнежи денес се најавуваат во западниот регион во утринските часови, додека навчере тие ќе преминат кон Гевгелискиот регион.

Минималната температура денес ќе се движи помеѓу 1°С и 5°С додека максималната ќе биде помеѓу 5°С и 7°С во котлините од северниот регион.

Во повардарето, југозападниот крај, како и повисоките населени места во осоговскиот и малешевскиот крај се очекува температура со максимална вредност помеѓу 8°С и 10°С. 

Врнежите ќе се интензивираат во недела попладне, кои кон приквечерието ќе преминуваат во снег.

Во текот на ноќта кон понеделник во североисточниот крај висината на снежната граница ќе се спушти до околу 300 метри, во централниот крај до околу 500 метри, додека во југозападниот крај снежната граница ќе биде до 900 метри.

Можеби ќе ве интересира

Од ВМРО-ДПМНЕ бараат да се повлече Законот за употреба на јазиците

Од ВМРО-ДПМНЕ бараат да се повлече Законот за употреба на јазиците

Каде во Македонија има најдебела снежна покривка?

Каде во Македонија има најдебела снежна покривка?

Села сака да се врати во Владата на Заев?

Села сака да се врати во Владата на Заев?

По средбата Заев-Ципрас Нимиц доаѓа во Скопје?

По средбата Заев-Ципрас Нимиц доаѓа во Скопје?

Судењето одложено: Што ќе утврдуваат вештаците за дедото на починатата Тамара?

Судењето одложено: Што ќе утврдуваат вештаците за дедото на починатата Тамара?

Шекеринска ја отвори обуката за градење интегритет за највисокото раководство на МО и АРМ

Шекеринска ја отвори обуката за градење интегритет за највисокото раководство на МО и АРМ

Како до поголема транспарентност за службените патувања во странство?

Како до поголема транспарентност за службените патувања во странство?

МНР ги осуди политиките на омраза и нетрпение на протестите во Солун

МНР ги осуди политиките на омраза и нетрпение на протестите во Солун

Македонија најверојатно без Лазаров до крајот на првенството

Македонија најверојатно без Лазаров до крајот на првенството