23 Јануари, 2018
0.5074
    ALK 7698.52    0.63%     AUMK 1700    0.06%     GRNT 830    0.73%     KMB 3135.87    -0.52%     MPT 28907    -3%     MTUR 4158    -2.16%     OKTA 3200    2.86%     RMDEN16 94.5    0.11%     RZUS 124    9.73%     STB 970    1.04%     STIL 154    1.61%     TEH 140    -6.67%     TEL 283    1.07%     TETE 2060    3%     TKVS 3106    -3%     TPLF 1798.38    -0.03%     TTK 950    -0.12%     ZPKO 2700    -0.37%

Ќе пие ли Заев кафе со Груевски или ќе мисли како да го уапси?

Објавено во: Македонија 12 Септември, 2017

Александар Кржаловски од невладиниот сектор во емисијата „Отворено“ на ТВ 24 го запраша премиерот Заев на кој начин гледа можност за смирување на страстите и намалување на огромната поларизација на општеството. 

- Водите помвровска влада од претходната, на шега посочи Кржаловски за владината кадровска политика и големата поларизираност на македонското општество и запраша дали по изборите би направиле „бела книга“ со добри проекти кои ги остави ВРМО-ДПМНЕ.

- Јас немам предрасуди, знам да критукувам за минатото и јавно да пофалам за тоа што е добро и сакам да учам од тоа, а не да го повторам лошото. Има дефектни работи кои мора да се објават за странските инвестиции, но има и добри работи кои ќе ги потврдам и повторам. Има квалитетни кадри од мојот политички опонент кои може да се употребат во институциите и сакам да го искористат тоа знаење и искуство, но и да им се даде шанса на нови кадри кои имаат свежина и идеи. Бела книга можеби нема да издадеме, но секогаш ќе кажам искрено што е добро од претходната власт, одговори Заев.

На прашањето дали ќе пие кафе со Груевски или ќе мисли на негово апсење, Заев откри: 

- Апсењето не е работа на извршната власт, ниту на МВР, туку на правосудството. Јас секогаш со секој противник, како и Груевски сум подготвен да разговарам за националните интереси преку дијалог. Правосудството е издвоено и тоа си ги води постапките, рече Заев. 

Можеби ќе ве интересира

Студен бран ќе ја зафати Македонија

Студен бран ќе ја зафати Македонија

Агатангел за грчките свештеници: До Евзони ли се простира нивната љубов и трпение?

Агатангел за грчките свештеници: До Евзони ли се простира нивната љубов и трпение?

Ангелов: За нас решението е приоритет 26 години, но треба да бидеме претпазливи

Ангелов: За нас решението е приоритет 26 години, но треба да бидеме претпазливи

Пратеничката Пешевска останува во домашен притвор

Пратеничката Пешевска останува во домашен притвор

Од ВМРО-ДПМНЕ бараат да се повлече Законот за употреба на јазиците

Од ВМРО-ДПМНЕ бараат да се повлече Законот за употреба на јазиците

Каде во Македонија има најдебела снежна покривка?

Каде во Македонија има најдебела снежна покривка?

Села сака да се врати во Владата на Заев?

Села сака да се врати во Владата на Заев?

По средбата Заев-Ципрас Нимиц доаѓа во Скопје?

По средбата Заев-Ципрас Нимиц доаѓа во Скопје?

Судењето одложено: Што ќе утврдуваат вештаците за дедото на починатата Тамара?

Судењето одложено: Што ќе утврдуваат вештаците за дедото на починатата Тамара?