24 Септември, 2017
0.3886
    ALK 7297.6    -0.03%     GRNT 870    -0.99%     KMB 2883.3    -1.59%     KPSS 485    -2.81%     KVAS 10670    -3%     MPT 30201    -2.58%     MTUR 4700    2.17%     OKTA 3300    10%     PKB 14500    0.07%     RZUS 120    -1.64%     SBT 2219.26    -0.89%     STB 938.54    -1.78%     STIL 134    3.08%     TEL 279    -0.49%     TNB 13300    0.4%     TPLF 1601    -0.32%     TTK 776    -3%

Ќе пие ли Заев кафе со Груевски или ќе мисли како да го уапси?

Објавено во: Македонија 12 Септември, 2017

Александар Кржаловски од невладиниот сектор во емисијата „Отворено“ на ТВ 24 го запраша премиерот Заев на кој начин гледа можност за смирување на страстите и намалување на огромната поларизација на општеството. 

- Водите помвровска влада од претходната, на шега посочи Кржаловски за владината кадровска политика и големата поларизираност на македонското општество и запраша дали по изборите би направиле „бела книга“ со добри проекти кои ги остави ВРМО-ДПМНЕ.

- Јас немам предрасуди, знам да критукувам за минатото и јавно да пофалам за тоа што е добро и сакам да учам од тоа, а не да го повторам лошото. Има дефектни работи кои мора да се објават за странските инвестиции, но има и добри работи кои ќе ги потврдам и повторам. Има квалитетни кадри од мојот политички опонент кои може да се употребат во институциите и сакам да го искористат тоа знаење и искуство, но и да им се даде шанса на нови кадри кои имаат свежина и идеи. Бела книга можеби нема да издадеме, но секогаш ќе кажам искрено што е добро од претходната власт, одговори Заев.

На прашањето дали ќе пие кафе со Груевски или ќе мисли на негово апсење, Заев откри: 

- Апсењето не е работа на извршната власт, ниту на МВР, туку на правосудството. Јас секогаш со секој противник, како и Груевски сум подготвен да разговарам за националните интереси преку дијалог. Правосудството е издвоено и тоа си ги води постапките, рече Заев. 

Можеби ќе ве интересира

НА ПОЛНОЌ ПОЧНУВА КАМПАЊАТА: Учествуваат 19 политички партии и коалиции, но и неколку листи на независни кандидати

НА ПОЛНОЌ ПОЧНУВА КАМПАЊАТА: Учествуваат 19 политички партии и коалиции, но и неколку листи на независни кандидати

(ВИДЕО) Гербнерих: Луѓето кои сториле тешки кривични дела мора да бидат казнети

(ВИДЕО) Гербнерих: Луѓето кои сториле тешки кривични дела мора да бидат казнети

За што разговарале Заев и Коѕиас во Њујорк?

За што разговарале Заев и Коѕиас во Њујорк?

ВО ЌЕЛИЈАТА НА ИГОР ЈУГ НЕМАЛО МОБИЛЕН: Kој ги напиша заканите за Груевски?

ВО ЌЕЛИЈАТА НА ИГОР ЈУГ НЕМАЛО МОБИЛЕН: Kој ги напиша заканите за Груевски?

Манчевски гледа иднина во обновливи извори на енергија

Манчевски гледа иднина во обновливи извори на енергија

Потпишан Кодексот за фер избори, што порачаа Трајановски и Шилегов?

Потпишан Кодексот за фер избори, што порачаа Трајановски и Шилегов?

Владата на Груевски трошела десетици милиони евра за пропаганда во медиуми

Владата на Груевски трошела десетици милиони евра за пропаганда во медиуми

Галерија: МПЦ го прогласи Архимандтритот Јоанакиј Ракотински за светец

Галерија: МПЦ го прогласи Архимандтритот Јоанакиј Ракотински за светец

Алијансата за Албанците во Гостивар ќе ги претстави адутите за изборите

Алијансата за Албанците во Гостивар ќе ги претстави адутите за изборите