23 Октомври, 2017
0.3995
    ALK 7595.8    0.62%     BESK 11000.07    -0.92%     KMB 2800    -0.01%     MKSD 232    0%     MPT 28032.26    -0.95%     OHB 5367.09    -1.52%     REPL 52500    -0.23%     RZLV 45    0%     RZUS 129    1.57%     SBT 2180    -2.64%     STB 940.91    -0.33%     STBP 680    0%     TEL 274.5    0.92%     TNB 13300    -1.48%     TTK 828    0.12%

ЌЕ ПОМИНЕ ЛИ ШПАНИЈА КАКО ЈУГОСЛАВИЈА: Што вели Јункер?

Објавено во: Свет 13 Октомври, 2017

Франс прес пишува дека Шпанија може да се разграничи со Каталонија по моделот на Словенија која во 1991 година стана независна од Југославија. 

Агенцијата потсети дека медиумите го поддржаа отцепувањето на Словенија. 

„Срцата на многу Словенци чукаат за Каталонците“ - вели Борут Пахор кој се кандидира повторно за претседател на Словенија. 

Агенцијата пишува дека и Словенија и Каталонија имаат силна економија. 

Словенија се одвои мирно и тоа по цели 9 месеци од одржување на референдумот. 

Претседателот на Европската комисија Жан Клод Јункер изјави дека не сака Kаталонија да стане независна, затоа што тоа би охрабрило и други региони да го направат истото, со што управувањето на ЕУ би станало премногу комплицирано, пренесува Ројтерс.

„Доколку дозволиме Каталонија да се одвои, и другите ќе го направат истото. Тоа не го сакам“- изјави Јункер во говорот на Луксембуршкиот универзитет.

Тој истакна дека е „многу загрижен“ поради сепаратистичките тенденции во Европа и упати охрабрување до шпанскиот премиер Маријано Рахој да обезбеди ситуацијата да биде ставена под контрола.

Во врска со каталонските повици ЕУ да биде посредник, Јункер рече дека Комисијата не може да посредува доколку само една од страните го бара тоа.

Можеби ќе ве интересира

Се сомневате дека телефонот ви е хакиран: Проверете ги овие знаци и дознајте!

Се сомневате дека телефонот ви е хакиран: Проверете ги овие знаци и дознајте!

Северна Америка се бори за срцето и паричникот на Амазон

Северна Америка се бори за срцето и паричникот на Амазон

(ВИДЕО) КИНА ПО СТАПКИТЕ НА ШАНГАЈ И ДУБАИ: Воведува метро линија без возач

(ВИДЕО) КИНА ПО СТАПКИТЕ НА ШАНГАЈ И ДУБАИ: Воведува метро линија без возач

(ВИДЕО) ВОДЕН СВЕТ: Овој град тоне најбрзо на светот, а не е Венеција

(ВИДЕО) ВОДЕН СВЕТ: Овој град тоне најбрзо на светот, а не е Венеција

Пуџдемон: Шпанија го направи најлош напад врз Каталонија

Пуџдемон: Шпанија го направи најлош напад врз Каталонија

Northvolt ја гради најголемата европска фабрика за батерии на е-автомобили

Northvolt ја гради најголемата европска фабрика за батерии на е-автомобили

ЖЕСТОКА БИТКА МЕЃУ John McAfee и Jamie Dimon: Банкарите се плашат од биткоинот!

ЖЕСТОКА БИТКА МЕЃУ John McAfee и Jamie Dimon: Банкарите се плашат од биткоинот!

Што ќе се случи со собата од хотелот во Лас Вегас од каде се изврши најсмртоносното пукање досега?

Што ќе се случи со собата од хотелот во Лас Вегас од каде се изврши најсмртоносното пукање досега?

ОДМАЗДА: Шпанија подготвува обвинение за со 30-годишна затворска казна

ОДМАЗДА: Шпанија подготвува обвинение за со 30-годишна затворска казна