21 Ноември, 2017
0.4113
    ADIN 540    -1.82%     ALK 7350    -0.51%     BESK 10300    0%     CEVI 912    0%     FERS 57750    -2.94%     GRNT 801    -2.95%     KJUBI 1400    -2.78%     KMB 2700    0%     LOTO 600    0%     MPT 26900    -0.37%     MTUR 4224    3%     OHB 4851.54    -0.17%     REPL 54800    0.37%     RMDEN11 96    -0.62%     RMDEN13 96.4    1.47%     RMDEN15 95    0.05%     STBP 600    -0.17%     TETE 1938    4.76%     TNB 13500    -0.01%     TTK 816    0.38%     UNI 1905    0%     ZPKO 2600    -2%

Ќе се спасуваат земјоделците со дополнителна финансиска поддршка

Објавено во: Агробизнис 23 Јуни, 2017

Револтот поради ниската откупна цена и немањето пласман кај произведувачите на праски Владата ќе го смирува со дополнителна финансиска поддршка .

Ова стана јасно од вчерашната владина седница на која е одлучено  прозводителите на праски со слаб квалитет да добијат финансиска поддршка со откупна цена до  5 денари, што во периодот од 12.06 – 30.06 ќе се искористат во преработувачките капацитети.  

Владата одлучи да обезбеди дополнителна финансиска поддршка за праските со ниска цена поради лошиот квалитет, од по 6 денари по килограм. 

Пред неколку дена овоштарите го блокираа патот Прилеп Градско во знак на револт а праските завршија расфрлани на улица и фрлени на депонија.

Можеби ќе ве интересира

Николовски: За развојот на земјоделството, клучна е улогата на владините политики за забрзување на евроинтеграцискиот процес

Николовски: За развојот на земјоделството, клучна е улогата на владините политики за забрзување на евроинтеграцискиот процес

Владата донесе пакет одлуки за секторот земјоделство

Владата донесе пакет одлуки за секторот земјоделство

Николовски во Јахорина ќе учествува на 11-от годишен состанок на министрите за земјоделство од ЈИЕ

Николовски во Јахорина ќе учествува на 11-от годишен состанок на министрите за земјоделство од ЈИЕ

Интервју Кирил Станкоски: Оваа година може да очекуваме добар род и реколта со квалитетен тутун

Интервју Кирил Станкоски: Оваа година може да очекуваме добар род и реколта со квалитетен тутун