21 Ноември, 2017
0.4337
    ADIN 540    -1.82%     ALK 7350    -0.51%     BESK 10300    0%     CEVI 912    0%     FERS 57750    -2.94%     GRNT 801    -2.95%     KJUBI 1400    -2.78%     KMB 2700    0%     LOTO 600    0%     MPT 26900    -0.37%     MTUR 4224    3%     OHB 4851.54    -0.17%     REPL 54800    0.37%     RMDEN11 96    -0.62%     RMDEN13 96.4    1.47%     RMDEN15 95    0.05%     STBP 600    -0.17%     TETE 1938    4.76%     TNB 13500    -0.01%     TTK 816    0.38%     UNI 1905    0%     ZPKO 2600    -2%

Ќе се воздржат ли пратениците од слатките патни трошоци?

Објавено во: Македонија 15 Ноември, 2017

По силниот притисок на јавноста и критиките за привилигерана положба дел од пратениците размислуваат да воведат ограничување на патните трошоци или барем некаква измена на методологијата на пресметка со што ќе се заштедат државни средства во период кога токму власта критува дека мора да се трошат разумно парите на граѓаните.

Засега единствено Тунтев, координаторот на пратеничката група на СДСМ, поднел до собранискиот спикер Талат Џафери предлог за скратување на дел од трошоците за пат на пратениците кои би се намалиле за околу 30%. 

Постојат повеќе идеи како би се решил проблемот со превиските суми за надомест на патни трошоци кои на пратениците дури трикратно им се повисоки од основната плата и сосема е јасно дека нема така лесно да се откажат.

Меѓу идеите се да се изгради собраниска резиденција за пратеници кои таму би живееле во текот на мандатот, да се воспостави единствена транспорт служба за пратениците со однапред утврдени дозволи за гориво, а други критичари пак бараат пратениците да почнат да користат јавен превоз како и сите други нормални граѓани и да се откажат од безмислените привилегии. 

Годинава, според предлог буџетот на Владата на РМ за собраниските патни трошоци и за трошоците за одвоен живот на пратениците се планирани 1,3 милион евра или речиси идентично во однос на годината која изминува. Од опозицијата засега немаат конкретен предлог велејќи дека СДСМ критукуваше за ова прашање и тие треба да најдат сега решение прифатливо за сите. Ниту останатите политички партии кои учествуваат во Собранието не се премногу воодушевени ако треба да се кратат надоместоците.

Годинава зголемена е и ставката на Собранискиот канал за набавка на опрема и машини, од 50.000 на 340 илјади евра.


Можеби ќе ве интересира

Демонстрантите од пред Собрание си заминаа

Демонстрантите од пред Собрание си заминаа

БПЦ да стане црква мајка на МПЦ - бараат интелектуалците

БПЦ да стане црква мајка на МПЦ - бараат интелектуалците

Груби објасни зошто ја одложил седницата за Законот за јазици

Груби објасни зошто ја одложил седницата за Законот за јазици

Шатори пред Собранието - да се повлече Законот за јазици

Шатори пред Собранието - да се повлече Законот за јазици

МВР објави потерница за Филип Секуловски

МВР објави потерница за Филип Секуловски

Груби ја одложи седницата за второто читање на Законот за јазици

Груби ја одложи седницата за второто читање на Законот за јазици

Koга ќе се одржи македонско - српска владина седница?

Koга ќе се одржи македонско - српска владина седница?

Митрополитот Агатангел е против барањето БПЦ да биде црква мајка на МПЦ

Митрополитот Агатангел е против барањето БПЦ да биде црква мајка на МПЦ

Kaква порака упати Хан до политичарите пред да си замине од Скопје?

Kaква порака упати Хан до политичарите пред да си замине од Скопје?