17 Декември, 2017
0.5233
    ALK 7304.71    0%     CEVI 1144    0%     GRNT 762.38    0.86%     KJUBI 1400    0%     KMB 2700    0.01%     OHB 4767.86    -0.67%     RMDEN15 95.1    0.11%     RZUS 107.89    1.78%     STB 910    -1.09%     STIL 127    -2.31%     TNB 13100    0%     TPLF 1500    -1.69%     UNI 1870    -1.03%     ZILU 151    -2.58%

Koга ќе се одржи македонско - српска владина седница?

Објавено во: Македонија 21 Ноември, 2017

Владите на Македонија и на Србија ќе одржат заедничка владина седница. 

Тоа ќе се случи во февруари или март 2018 година, најавија денеска во Белград премиерите Зоран Заев и Ана Брнабиќ. 

Брнабиќ рече  дека на таа седница ќе бидат потпишани неколку важни договори и додаде дека Србија и Македонија ќе се посветат на јакнење на економската соработка. На денешната средба фокусот беше ставен на унапредување на работата на царината, но и на големите инфраструктурни објекти како што е завршувањето на Коридорот 10, изградбата на пругата Будимпешта-Белград-Скопје и гасното поврзување на Врање и Куманово.

Можеби ќе ве интересира

Велес најзагаден вечерва, зад него е Тетово

Велес најзагаден вечерва, зад него е Тетово

(ВИДЕО) Фрчковски: Аматери сакаат да прават реформи во судството

(ВИДЕО) Фрчковски: Аматери сакаат да прават реформи во судството

Професорки бараат Иванов да стави вето на Законот за јазици

Професорки бараат Иванов да стави вето на Законот за јазици

Нов министер за здравство - Села излегува од Владата?

Нов министер за здравство - Села излегува од Владата?

Заев и Рама ги посетија Македонците во Пустец

Заев и Рама ги посетија Македонците во Пустец

Бејли: Друг руски гасовод нема да донесе чист воздух

Бејли: Друг руски гасовод нема да донесе чист воздух

Кучиња искасаа дете во Карпош

Кучиња искасаа дете во Карпош

ВМРО-ДПМНЕ: Само граѓаните на референдум може да одлучат околу спорот што го има Република Грција со нашето име

ВМРО-ДПМНЕ: Само граѓаните на референдум може да одлучат околу спорот што го има Република Грција со нашето име

Загадениот воздух извади граѓани на протести

Загадениот воздух извади граѓани на протести