21 Февруари, 2018
0.3474
    ALK 7801.99    -1.64%     BESK 10275    -3%     GRNT 810    -0.06%     KMB 3389.73    -0.22%     MERM 800    -20%     MPT 29500.63    0%     OKTA 3620    0.56%     RMDEN16 94.9    0.11%     RZUS 139    3.73%     SBT 2041    -2.86%     STB 940.85    0.03%     STIL 139.03    -4.1%     TETE 2286.67    2.27%     TKVS 3110    2.98%     TNB 13581.59    -0.42%     TPLF 1649.9    1.35%     TTK 947    -2.97%     UNI 2050    0%

Кои се домашните фирми кои плаќаат најголеми камати на банките?

Објавено во: Економија 12 Септември, 2017

Кога вложувате во акции секогаш имајте ги во предвид и финансиските текови кои во основа може да ги процените преку нивоата на финансиски приходи и на финансиски расходи дадени во кварталните извештаи. За подобра слика, секогаш споредете ги финансиските расходи со приходите од продажба, а видете го и трендот на раст или пад на финансиски расходи

„Арчелор Миттал ХРМ“ е компанија со најголеми финансиски расходи во споредба со повеќе од 50 компании кои објавуваат полугодишни  финансиски извештаи на Македонската берза. Од расположливите податоци се гледа дека кај големите градежници најмали финансиски расходи има „Гранит“ во споредба со „Бетон Штип“ и со Бетон Скопје“, најголем раст на финансиските расходи има скопската кондиторска индустрија „Европа“, пред „Макстил“ и ФЗЦ 11 Октомври од Куманово.

 Сите инвеститори кои тргуваат со акции на берзата секогаш треба да ги следат и споредуваат параметрите кои можат да се видат во финансиските расходи и приходи на компаниите. Во најголема мерка финансиските расходи на компаниите се резултат на трошоците што компаниите ги имаат за камати за нивните кредити.

Од финансиските расходи инвеститорите можат да извлечат заклучок за финансиската кондиција на компаниите, за нивото на нивната кредитна изложеност и за тоа каква деловна политика водат во односите со банките.

Компанија

Финансиски расходи
(во мил. денари)

Зголемување или намалување во %

Арчелор Митал ХРМ

85

+ 4%

Макстил

57,7

+39%

Макед.Телеком

40,9

+19%

Макпетрол

39,2

- 31%

Топлификација

33,7

+17%

Тиквеш

30,1

-2%

Тут.комб.Прилеп

27

+8%

ФЗЦ Куманово

26,4

+98%

Скопски пазар

20,6

+2%

Бетон Скопје

20,2

-4%

ЗК „Пелагонија„

19,1

+2%

Жито Лукс

17,05

-6%

Европа

16,8

+378%

Бетон Штип

12

+23%

Гранит

10,34

+27%

Пелистерка

9,1

-4%

Фершпед

7,65

-38%

Р.Ф.

Можеби ќе ве интересира

ИМА ЛИ АЛТЕРНАТИВА: Тевдовски e против зголемување на прагот за пензионирање

ИМА ЛИ АЛТЕРНАТИВА: Тевдовски e против зголемување на прагот за пензионирање

Целосна поддршка на акцијата на Министерството за земјоделство, шумарство и водостопанство за ставање ред во агросекторот

Целосна поддршка на акцијата на Министерството за земјоделство, шумарство и водостопанство за ставање ред во агросекторот

Македонските експерти ќе работат на странските пазари

Македонските експерти ќе работат на странските пазари

И ПОКРАЈ КРИТИКИТЕ, ТЕРАМЕ ПО СТАРО: Нови предвремени вработувања во администрација

И ПОКРАЈ КРИТИКИТЕ, ТЕРАМЕ ПО СТАРО: Нови предвремени вработувања во администрација

Видео: Како Бил Гејтс ја замислува иднината на мобилните плаќања?

Видео: Како Бил Гејтс ја замислува иднината на мобилните плаќања?

Нов директор во ЕЦБ е банкар кој никогаш не работел во Централна банка

Нов директор во ЕЦБ е банкар кој никогаш не работел во Централна банка

Интервју Јанкоски: Најбарани се компјутери од високите класи, Македонците знаат да препознаат квалитет

Интервју Јанкоски: Најбарани се компјутери од високите класи, Македонците знаат да препознаат квалитет

Обновено: Зошто Владата вложи 1 милион евра во акции на МЕР?

Обновено: Зошто Владата вложи 1 милион евра во акции на МЕР?

КОЈ ЌЕ БИДЕ НОВИОТ ГУВЕРНЕР: Многу имиња, една фотеља!

КОЈ ЌЕ БИДЕ НОВИОТ ГУВЕРНЕР: Многу имиња, една фотеља!