25 Јуни, 2017
0.0586

Кои се оценките за глобалниот раст и што би го успорило?

Објавено во: Економија 18 Март, 2017

Извршниот директор на Меѓународниот монетарен фонд (ММФ) Кристин Лагард изјави денеска дека глобалниот економски раст зајакнува. 

Сепак, според неа, има  една „погрешна политика“ која би можела да го прекине забрзувањето, пренесоа агенциите.

Во завршното коминике од средбата на министрите за финансии и централните банкари во Г-20 во германскиот град Баден-Баден Лагард го утврди форумот на водечките светски економии како исклучително важна платформа за големите економии.

„Се сретнавме во момент кога растот стекнува на интензитет во светот и има сигнали дека глобалната економија достигна пресвртна точка, иако неизвесноста не е отпадната. Глобалната соработка и водењето правилна политика може да помогне да се постигне силен, траен, избалансиран и инклузивен раст, додека една погрешна политика може да ја запре инерцијата“ - рече Лагард.

Таа не застана на неуспехот на главните финансиери од Г-20 да постигнат договор за поддршка на слободната трговија, објави Ројтерс.

Извршниот директор на ММФ, сепак, истакна дека силната политика на даночни и структурни економски реформи е клучна за идната насока на развивање на глобалната економија.

Можеби ќе ве интересира

Фирма на семејството Мукоски „растура“ на државни тендери, има ли спрега со политиката?

Фирма на семејството Мукоски „растура“ на државни тендери, има ли спрега со политиката?

КАТАР БАРА ПОМОШ: Кој може да изврши притисок врз земјите кои ја блокираат?

КАТАР БАРА ПОМОШ: Кој може да изврши притисок врз земјите кои ја блокираат?

Највисоки плати во скопскиот регион, истокот најслаб

Највисоки плати во скопскиот регион, истокот најслаб

Зошто нафтата станува поевтина ширум светот?

Зошто нафтата станува поевтина ширум светот?

НИВНАТА КРУНА „ПЛИВА“: Дали ќе го прифатат еврото?

НИВНАТА КРУНА „ПЛИВА“: Дали ќе го прифатат еврото?

Диме Спасов го одврзувал ќесето-На кој му делел хонорари заедно со плата од 235 000 денари?

Диме Спасов го одврзувал ќесето-На кој му делел хонорари заедно со плата од 235 000 денари?

Каква судбина ги чека автопатите Миладиновци-Штип и Кичево Охрид?

Каква судбина ги чека автопатите Миладиновци-Штип и Кичево Охрид?

Дали Германците навистина пливаат во пари?

Дали Германците навистина пливаат во пари?

НБРМ дава 550 илјади евра за ковање на нови две денарки

НБРМ дава 550 илјади евра за ковање на нови две денарки