21 Февруари, 2018
0.4922
    ALK 7801.99    -1.64%     BESK 10275    -3%     GRNT 810    -0.06%     KMB 3389.73    -0.22%     MERM 800    -20%     MPT 29500.63    0%     OKTA 3620    0.56%     RMDEN16 94.9    0.11%     RZUS 139    3.73%     SBT 2041    -2.86%     STB 940.85    0.03%     STIL 139.03    -4.1%     TETE 2286.67    2.27%     TKVS 3110    2.98%     TNB 13581.59    -0.42%     TPLF 1649.9    1.35%     TTK 947    -2.97%     UNI 2050    0%

Кој го спаси лидерот на ИСИС од сигурна смрт?

Објавено во: Свет 13 Февруари, 2018

Абу Бакр ал Багдади најверојатно е жив и спасен по тешкиот воздушен напад кој го извршија руските воени бомбардери. Според информации кои ги сподели ирачката разузнавачка служба Багдади е лекуван на северот на Сирија, најверојатно лоциран во пустината Џазира западно од градот Деир ал Зор.

„Имаме неоспорени докази и документи од извори внатре во терористичката организација дека ал Багдади се уште е жив и се крие со помош на неговите соработници“ истакна ал Басри шефот на ирачкото одделение за анти-тероризам при разузнавачката служба.

Командантот бил најверојатно ранет за време на нападите врз Рака, градот во Сирија кој се сметаше за престолнина на ИСИС. Неговите нозе биле тешко повредени и тој не можел да се движи. 

Засега е непознато дали и други разузнавачки служби биле вклучени во извлекувањето на најбараниот терорист на земјата и какви се нивните интереси да го одржат во живот ал Багдади. 

Х.С.

Можеби ќе ве интересира

Убиените руси во Сирија не биле припадници на руската војска

Убиените руси во Сирија не биле припадници на руската војска

(ВИДЕО) БИБЛИСКО НЕВРЕМЕ: Паѓаше град со големина на тениска топка

(ВИДЕО) БИБЛИСКО НЕВРЕМЕ: Паѓаше град со големина на тениска топка

Јапонец добил старателство над 13 деца

Јапонец добил старателство над 13 деца

Нападната и навредувана муслиманка која носела бурка

Нападната и навредувана муслиманка која носела бурка

(ВИДЕО) АМЕРИКАНЦИ ГО УНИШТУВААТ ОРУЖЈЕТО: Видеа се шират на Фејсбук

(ВИДЕО) АМЕРИКАНЦИ ГО УНИШТУВААТ ОРУЖЈЕТО: Видеа се шират на Фејсбук

Трагедијата на Флорида иницијална каписла за поголема контрола за оружје, Трамп со поддршка за контрола

Трагедијата на Флорида иницијална каписла за поголема контрола за оружје, Трамп со поддршка за контрола

(ВИДЕО) ПОПЛАВИТЕ СТИГНАА: Луѓето се евакуираат поради налетот на Гита

(ВИДЕО) ПОПЛАВИТЕ СТИГНАА: Луѓето се евакуираат поради налетот на Гита

СЗО: Алармантна е бројката на заболени од морбили

СЗО: Алармантна е бројката на заболени од морбили

(ВИДЕО) ПАНИКА ВО СУМАТРА: Се разбуди опасен вулкан по четири века

(ВИДЕО) ПАНИКА ВО СУМАТРА: Се разбуди опасен вулкан по четири века