24 Јануари, 2018
2.7955
    ALK 7791.42    1.09%     FERS 56000    0%     GRNT 830    0%     KMB 3089.5    0.29%     MPOL 255    -9.65%     MPT 28001.2    -2.96%     MTUR 4282    2.98%     OKTA 3420    6.88%     PPIV 37500    0%     RMDEN16 94.5    0%     SBT 2100.85    1%     STIL 150    0.14%     TNB 13299.93    0.54%     TTK 998.57    2.55%     ZILU 212    6%     ZPKO 2706.43    0.24%

Кој лани земал фантастични 225 илјади евра месечна бруто плата?

Објавено во: Македонија 16 Декември, 2017

225 илјади евра месечна бруто плата земал работник во приватното здравство. 

На сметката на доктор од Скопје за цела година легнале 2,7 милиони евра со што тој е најплатениот Македонец за 2016 година.

Од Управата за јавни приходи посочуваат дека се повеќе се продлабочува јазот меѓу богатите и сиромашните и дека група на богати стануваат се побогати.

Директорката на УЈП Соња Лукаревска здравството, фармацијата и информатичките технологии се сектори кои земаат највисоки плати.

За потценување не се и пензионерите.

Лани највисока пензија земал исто така Скопјанец кој месечно добивал по 2.500 евра или годишно заработил 30 илјади евра.

„416.000 евра е највисокиот исплатен бонус од работен однос на годишно ниво“, покажуваат анализите на УЈП од поднесените годишни даночни пријави кои се показател за нивото на даночната свест и усогласеност на граѓаните“, вели Лукаревска.

 Скопјанец кој лани од игри на среќа остварил добивка од 447 154 евра.

Најсреќен лани бил граѓанин од Скопје кој од игри на среќа остварил 27,5 милиони денари или 447 илјади евра. 

Можеби ќе ве интересира

Груевски, Јанакиески и Трајковски едногласни: Не се чувствуваме виновни

Груевски, Јанакиески и Трајковски едногласни: Не се чувствуваме виновни

Пендаровски: Во Давос политичарите ги слушаат крупните играчи за да знаат што да прават за своите народи

Пендаровски: Во Давос политичарите ги слушаат крупните играчи за да знаат што да прават за своите народи

Груевски на суд за предметот „ТНТ“: „Космос“ срушен за политичка одмазда

Груевски на суд за предметот „ТНТ“: „Космос“ срушен за политичка одмазда

Интервју отец Царкњас: Ќе имаме проблеми ако Македонија направи големи отстапки

Интервју отец Царкњас: Ќе имаме проблеми ако Македонија направи големи отстапки

По 15 години Македонија повторно во Давос, Заев го чека и Ципрас

По 15 години Македонија повторно во Давос, Заев го чека и Ципрас

Со субвенции до подобри наставници во основно

Со субвенции до подобри наставници во основно

Османи: Обвинителот Јовевски не е добар за Албанците

Османи: Обвинителот Јовевски не е добар за Албанците

Досие: Клинички по месеци на препукувања тргна кон изградба

Досие: Клинички по месеци на препукувања тргна кон изградба

Чешка ја порази Македонија, изгубивме шанса за пласман во полуфинале

Чешка ја порази Македонија, изгубивме шанса за пласман во полуфинале