21 Ноември, 2017
0.8752
    ADIN 540    -1.82%     ALK 7350    -0.51%     BESK 10300    0%     CEVI 912    0%     FERS 57750    -2.94%     GRNT 801    -2.95%     KJUBI 1400    -2.78%     KMB 2700    0%     LOTO 600    0%     MPT 26900    -0.37%     MTUR 4224    3%     OHB 4851.54    -0.17%     REPL 54800    0.37%     RMDEN11 96    -0.62%     RMDEN13 96.4    1.47%     RMDEN15 95    0.05%     STBP 600    -0.17%     TETE 1938    4.76%     TNB 13500    -0.01%     TTK 816    0.38%     UNI 1905    0%     ZPKO 2600    -2%

Кој сака да биде поголема „УЧК“ од ДУИ?

Објавено во: Анализа 27 Октомври, 2017

Трката во албанскиот етнички блок во вториот круг од локалните избори се покажа како многу повозбудлива за следење отколку самата битка меѓу СДСМ и ВМРО-ДПМНЕ каде неизвесноста е помала. Сепак, тоа што малкумина го очекуваа е дека кај дел од албанските партии и нивни поддржувачи повторно ќе се врати национализмот како главно гориво за собирање на политички поени и надеж дека гласачите ќе се свртат кон такви теми на локални избори на кои е многу поважно да се говори за проекти за решавање на конкретните проблеми на граѓаните.

Овој пат, главен проблем е тоа што на изборен собир во Тетово на коалицијата СДСМ и ДУИ се појавил Љубе Бошкоски, поранешниот министер за внатрешни работи кога траеше воениот конфликт во Македонија во 2001 година. Критичарите на Али Ахмети се прашуваат како е можно Бошкоски, човекот кој според нив бил мозокот на операцијата во Љуботен која доведе до масакр на цивили албанци сега да биде дел од кампањата на ДУИ. Наводно ДУИ ги напуштила принципите на УЧК и нејзините вредности со тоа што соработува со Бошкоски, а претходно се крена голема „џева“ затоа што заменик министерот за внатрешни Агим Нухиу го посети музејот на специјалната единица „Тигри“ во чест на паднатите борци.

Ова навраќање на албанскиот национализам во кулуминацијата на изборната кампања не носи добро никому, особено што има извртување на тези бидејќи Бошкоски беше ослободен од Хашкиот трибунал за воени злосторства и единствено Јохан Тарчуловски одговараше за злоделата во Љуботен. 

Зачудува и тоа што ДУИ самата партија која се формираше од политичкото крило на УЧК и во своите редови имаше поранешни учесници во воениот конфликт, меѓу кои и команданти, сега полека ги надминува тие националистички митови и говори за сосема нови теми како меѓусебна и искрена соработка, а некој друг сака да биде поголема „УЧК“ од нив.

Претумбациите во албанскиот блок се должат пред се од незадоволството кон Али Ахмети кој е предолго во политиката, како и кон кадрите на ДУИ кои беа во владата на Груевски, па затоа реформа на оваа партија е неопходна и секако мора да се отворат и случаи за потенцијална корупција од претходните влади и општински раководства, но тоа не е тема за пробудување на националистичките духови туку на правната држава.

Автор: Христијан Станоевиќ

Можеби ќе ве интересира

Заев ги игра сите соседи, дали крешендото е решавање на спорот со Грција?

Заев ги игра сите соседи, дали крешендото е решавање на спорот со Грција?

Ќе влезе ли Јовевски во пакет со новите министри во Собрание?

Ќе влезе ли Јовевски во пакет со новите министри во Собрание?

Супер што Владата обезбеди инкубатори, но зошто киксна со самофалбите?

Супер што Владата обезбеди инкубатори, но зошто киксна со самофалбите?