19 Јануари, 2018
0.4804
    ALK 7650    0.02%     BESK 9991    -3%     GRNT 824.02    0.32%     KMB 3152.12    0.17%     MTUR 4250    1.19%     OHB 5200    4%     OKTA 3111    -8.96%     RMDEN16 94.4    0%     RZUS 113    9.51%     SLAV 6100    95.89%     STB 960    1.65%     STIL 151.56    0.58%     TIKV 153    -2.55%     TKVS 3202    1.72%     TNB 13228.04    0.22%     TTK 951.17    1.04%     UNI 2000    0.03%     ZPKO 2710    4.23%

Која компанија е стабилна? Овие четири знаци се показател за тоа

Објавено во: Стил 11 Септември, 2017

Пред неколку години го прашав мојот водечки инвеститор како избира во која компанија ќе инвестира. "Тоа е едноставно", рече тој. "Само ги гледам броевите". Но, бројките не покажуваат историја и морал, ниски етички стандарди, застарени технологии или лоши политики. Кога бројките почнуваат да ги рефлектираат овие промени, тогаш е премногу доцна или премногу скапо да се делува. Значи тоа ме доведе до прашањето како можеме да дознаеме дали една компанија е здрава, пишува Маргарет Хеферман за OpenForium.

Во него се наведени четири атрибути на стабилните компании.

Органски талент

Во здрави компании, вработените се многу посветени. Уште поважно, најстабилните претпријатија имаат хиерархија. Ова покажува дека луѓето се таму бидејќи растат, а не затоа што се плашат да заминат. Најимпресивната работа што некогаш сум ја видел е рецепционер кој на крајот се приклучува на екипажот", вели Хеферман. Таа можеше да го стори тоа, бидејќи растот на бизнисот создаде можност и затоа што компанијата ја охрабрува обуката и поддршката.

Конструктивни конфликти

Големите компании се соочуваат со конфликти. Нивните лидери очекуваат конфликти и дебати. Кога постои спор, тие не изгледаат шокирани или вознемирени затоа што ја поздравуваат посветеноста на конфликтот што го бараат. Најдобрите лидери намерно создаваат структура за конфликти: тие именуваат "бранител на ѓаволот", за да ги оспори критичните одлуки и да се најде најдобрата опција.

Живот надвор од канцеларија

Ако видите дека вработените остануваат доцна во канцеларијата (но тие не се зафатени) или ако вработените редовно прифаќаат дека секој ќе работи за време на викендите, компанијата има проблем. Ако, од друга страна, вработените се охрабруваат да си одат дома и да живеат надвор од канцеларијата, тие обично имаат високи нивоа на продуктивност и креативност.

Добри плати

Здравите компании плаќаат добро, но не премногу добро. Што е најважно, тие избегнуваат да се потпираат само на исплати, но ги надградуваат со дополнителни бонуси - награди, дополнително време за одмор, можности за обука или дополнителни ресурси.

Можеби ќе ве интересира

Интервју Ида Протугер Вељковиќ: Докторот ми рече „нема надеж“, но јас решив да се борам

Интервју Ида Протугер Вељковиќ: Докторот ми рече „нема надеж“, но јас решив да се борам

ЖЕНСКИ МУАБЕТ СО ЕДИНА МУСА, КОШАРКАРКА И ФИТНЕС ШАМПИОН: Сексапилот ми е само плус

ЖЕНСКИ МУАБЕТ СО ЕДИНА МУСА, КОШАРКАРКА И ФИТНЕС ШАМПИОН: Сексапилот ми е само плус

Отворено со Маја Величкова: Најдобро што знам, љубовта да ја растам

Отворено со Маја Величкова: Најдобро што знам, љубовта да ја растам

ОТВОРЕНО СО ПЕЈАЧКАТА РОСАНА САРИЌ-ТОДОРОВСКА: Без Маријана, душата ми е на половина

ОТВОРЕНО СО ПЕЈАЧКАТА РОСАНА САРИЌ-ТОДОРОВСКА: Без Маријана, душата ми е на половина

НАУТРО ЧИСТЕЊЕ, НАВЕЧЕР КУРС: Еве како е во Германија

НАУТРО ЧИСТЕЊЕ, НАВЕЧЕР КУРС: Еве како е во Германија

На македонската јавност ќе и недостигаат моќните дела и уникатниот хумор на Шуки

На македонската јавност ќе и недостигаат моќните дела и уникатниот хумор на Шуки

(ГАЛЕРИЈА) ЕМОТИВЕН ВАСИЛИЧАРСКИ КОНЦЕРТ ВО МОБ: Назад во времето на златните осумдесетти

(ГАЛЕРИЈА) ЕМОТИВЕН ВАСИЛИЧАРСКИ КОНЦЕРТ ВО МОБ: Назад во времето на златните осумдесетти

Има 11 милиони следбеници и открива како и за што ги користи социјалните мрежи

Има 11 милиони следбеници и открива како и за што ги користи социјалните мрежи

ШТО ПОДГОТВУВА Цукерберг: Фејсбук им нанесува сериозен удар на медиумските содржини

ШТО ПОДГОТВУВА Цукерберг: Фејсбук им нанесува сериозен удар на медиумските содржини