24 Јануари, 2018
0.3608
    ALK 7791.42    1.09%     FERS 56000    0%     GRNT 830    0%     KMB 3094.21    0.45%     MPOL 255    -9.65%     MPT 28001.2    -2.96%     MTUR 4282    2.98%     OKTA 3420    6.88%     PPIV 37500    0%     RMDEN16 94.5    0%     SBT 2100.85    1%     STIL 150    0.14%     TNB 13299.93    0.54%     TTK 998.57    2.55%     ZILU 212    6%     ZPKO 2706.43    0.24%

КОЈА ЗЕМЈА ЌЕ БИДЕ ЛОКОМОТИВАТА: Светска банка предвидува нестабилна економија меѓу 2020 и 2030 година

Објавено во: Економија 10 Јануари, 2018

Стапката на раст на светската економија во 2018 година ќе се зголеми на 3,1%, но потенцијалот за понатамошен раст предизвикува загриженост, според извештајот на Светската банка.

За еврозоната, проектираниот раст оваа година изнесува 2,2%, за САД 2,5%, а за Велика Британија - само 1,4%. Економската локомотива е Азија - раст од 6,9% во Југоисточна Азија и 6,2% во Источна Азија и во Пацифичкиот регион.

Извештајот е објавен под наслов „Перспективите на светската економија“. Овој пат, прашањето  на кое се бара одговор е и „Економската ситуација како целина се подобрува, но за долго време?“.

„Се очекува дека резервите во светската економија ќе бидат постепено исцрпени“, се вели во извештајот.

Според проекциите, помеѓу 2020 и 2030 година ќе има нестабилен и помал економски раст на глобално ниво. За овие 10 години, прогнозата е за просечен раст од 2,3%. Главната причина се структурни проблеми.

Светската банка, исто така, предупредува дека главниот ризик за економијата доаѓа од финансиските пазари. Ако има бавен раст на инфлацијата, тогаш размената може да остане стабилна, велат експертите. Но, ако има голем пораст на инфлацијата и централните банки треба да ги подигнат клучните каматни стапки, тогаш може да има катастрофи, велат експертите.

Можеби ќе ве интересира

Со најавите за оданочување биткоинот во слободен пад

Со најавите за оданочување биткоинот во слободен пад

КАЗНА ПО СЕКОЈА ЦЕНА: Треба ли да се ревидира системот за инспекциски надзор?

КАЗНА ПО СЕКОЈА ЦЕНА: Треба ли да се ревидира системот за инспекциски надзор?

Кузмановска: Македонија доживува економски фијаско

Кузмановска: Македонија доживува економски фијаско

ДРЖАВАТА СЕ ЗАДОЛЖИ: За колкава сума се работи?

ДРЖАВАТА СЕ ЗАДОЛЖИ: За колкава сума се работи?

СТОКНАЛА ПРОСЕЧНАТА НЕТО ПЛАТА: Кожарските и текстилни работници остануваат на дното

СТОКНАЛА ПРОСЕЧНАТА НЕТО ПЛАТА: Кожарските и текстилни работници остануваат на дното

Филип Морис пред клучна одлука на САД - Дали IQOS се побезбедни од цигарите?

Филип Морис пред клучна одлука на САД - Дали IQOS се побезбедни од цигарите?

Џабе дипломи и вештини кога еден копирант зема двојно повеќе од просечен млад човек

Џабе дипломи и вештини кога еден копирант зема двојно повеќе од просечен млад човек

Со каква прогноза излезе ММФ за глобалниот економски раст?

Со каква прогноза излезе ММФ за глобалниот економски раст?

ПОЛНЕТЕ РЕЗЕРВОАРИТЕ: Нов скок на цената на нафтените деривати

ПОЛНЕТЕ РЕЗЕРВОАРИТЕ: Нов скок на цената на нафтените деривати