22 Јануари, 2018
0.3973
    ALK 7698.52    0.63%     AUMK 1700    0.06%     GRNT 830    0.73%     KMB 3135.87    -0.52%     MPT 28907    -3%     MTUR 4158    -2.16%     OKTA 3200    2.86%     RMDEN16 94.5    0.11%     RZUS 124    9.73%     STB 970    1.04%     STIL 154    1.61%     TEH 140    -6.67%     TEL 283    1.07%     TETE 2060    3%     TKVS 3106    -3%     TPLF 1798.38    -0.03%     TTK 950    -0.12%

„Комерцијална банка“ плени опрема на „РЖ Услуги“ вредна 8 милиони евра?!!!

Објавено во: Економија 14 Септември, 2017

РЖ „Услуги“ извести дека има налог за извршување на 53,1 отсто од постојаните средства на фирмата за наплата на долг кон доверителот „Комерцијална банка“Ќе се одрази ли ова врз термоцентралата КОГЕЛ, во која има сопственост и РЖ Услуги?

„Комерцијална банка“ ќе заплени половина од постојаните средства на „РЖ Услуги“ преку налогот за извршување врз целиот имот на нејзината фирма ќерка „Енергоуслуги“, објави „РЖ Услуги“ на интернет страницата на Македонската берза за хартии од вредност.

Преку овој налог за извршување штo „РЖ Услуги“ го примила на 25 август годинава „Комерцијална банка“ обезбедила свое побарување од фирмата во вредност од 496,2 милиони денари односно над 8 милиони евра. Во соопштението до берзата пишува дека вредноста на налогот за извршување претставува над половина од вкупните постојани средства на „РЖ Услуги“ односно 53,11 отсто од нивната вредност. Всушност со налогот за извршување се врши заплена на целокупната опрема во Енергоуслуги ДООЕЛ Скопје, фирма што е во целосна сопственост и е консолидирана со „РЖ Услуги“, како што пишува и во известувањето до јавноста. 
Иако нема наведено детали, јасно е дека налогот за извршување е последица на ненавремено плаќање на обврските што „РЖ Услуги“ и нејзината фирма ќерка ги имаат спрема доверителот „Комерцијална банка“.

„Фактор“ со цел целосно и објективно информирање на јавноста побара кратко објаснува т.е. коментар на објавената информација од „Комерцијална банка“. Одговорот од банката го пренесуваме во целост:„Налогот за извршување врз имот на друштвото Енергоуслуги ДООЕЛ Скопје е издаден заради наплата на побарувања на Комерцијална банка АД Скопје. Во постапка на извршување секогаш се работи за наплата на  достасани побарувања, односно роковите за плаќање на долговите се истечени согласно договорените услови со Банката.“

На некој ќе му се раздени кога на друг ќе му се стемни

Оваа вест ќе одекне силно на две страни. Прво, со радост ќе ја примат сите актуелни и потенцијални инвеститори во акцијата на „Комерцијална банка“. Заради тоа што банката обезбедила покритие за своето побарување. За воља на вистината, имотот што е предмет на извршување сега банката ќе треба да го продаде и да го наплати своето побарување. Доколку подолго време имотот не се продава неговата вредност ќе се намалува. Дополнително е ограничувачки факторот што средствата кои се предмет на извршувањето не се за широка потрошувачка и бројот на потенцијални купувачи е ограничен. 
Второ, за акционерите на „РЖ Услуги“ оваа вест сигурно дека ќе биде многу трауматична и потресна. Оваа вест значи дека компанијата губи повеќе од половина од своите постојани средства што ја прави нејзината иднина многу неизвесна. Последната цена на таа акција изнесува 151 денар и од достапните податоци е видливо дека во периодот од добивањето на извршниот налог (25 август) до сега цената на акцијата паднала за 8 денари што е намалување од 5 отсто. Во речиси исто време односно во  тој временски интервал цената на акцијата на „Комерцијална банка“ пораснала за 80 денари односно за 2,8 отсто.

Р.Ф.

Можеби ќе ве интересира

Италијанци со супер-компјутер ќе откриваат нафта

Италијанци со супер-компјутер ќе откриваат нафта

Виза не го признава Биткоинот

Виза не го признава Биткоинот

ДОСИЕ СУБВЕНЦИИ: Жирито одобрило над 30.000 евра за Цеки и „Силви бенд“

ДОСИЕ СУБВЕНЦИИ: Жирито одобрило над 30.000 евра за Цеки и „Силви бенд“

Ќе се зголемат црните трансфери на пари ако се оданочи брзиот трансфер

Ќе се зголемат црните трансфери на пари ако се оданочи брзиот трансфер

Каков преседан направи РКЕ од кој може да учат Собранието, Владата и министерствата?

Каков преседан направи РКЕ од кој може да учат Собранието, Владата и министерствата?

ГЕРМАНЦИТЕ БОГАТИ КАКО НИКОГАШ ДОСЕГА: Имаат толку многу пари што не ги интересира да штедат и вложуваат

ГЕРМАНЦИТЕ БОГАТИ КАКО НИКОГАШ ДОСЕГА: Имаат толку многу пари што не ги интересира да штедат и вложуваат

Анѓушев: Процесот на продажба на ЕДС ќе биде транспарентен

Анѓушев: Процесот на продажба на ЕДС ќе биде транспарентен

Кои се најбогати луѓе во регионот: Имаат милијарди, а еве и како ги заработиле

Кои се најбогати луѓе во регионот: Имаат милијарди, а еве и како ги заработиле

„Клик Плус“ дебата – Каде водат економските политики на власта?

„Клик Плус“ дебата – Каде водат економските политики на власта?