22 Октомври, 2017
0.3869
    ALK 7595.8    0.62%     BESK 11000.07    -0.92%     KMB 2800    -0.01%     MKSD 232    0%     MPT 28032.26    -0.95%     OHB 5367.09    -1.52%     REPL 52500    -0.23%     RZLV 45    0%     RZUS 129    1.57%     SBT 2180    -2.64%     STB 940.91    -0.33%     STBP 680    0%     TEL 274.5    0.92%     TNB 13300    -1.48%     TTK 828    0.12%

Комитите со жив штит ќе го бранеле Самсоненко од злото кое го опкружувало

Објавено во: Македонија 12 Август, 2017

Навивачката група „Комити“ му даде поддршка на рускиот бизнисмен Сергеј Самсоненко кој најави дека следната сезона целосно ќе го повлече спонзорството од трите клубови на Вардар, машката и женската екипа во ракомет, како и македонскиот најтрофеен фудбалски клуб. Според нив Самсоненко е заслужен за сите досегашни успеси, тој се вложил со цело срце и ја има нивната почит, па затоа му даваат целосна поддршка.

„Почитуван господине Самсоненко, Вие влеговте во Црвено-Црното семејство во вистинска смисла на зборот, влеговте со душа и со целото свое срце, и ние токму така и ве прифативме, со душа и срце…Ни приредивте толку голема радост, и овозможивте да се чувствуваме горди што сме припадници на овој клуб, што во нашите вени тече крв во боите на клубот со свето име. Ние не сме знаеле да прифатиме никого во ова наше семејство предходно на начинот на кој ве прифативме вас. Вие станавте синоним за овој клуб многу повеќе од било кој пред вас, вие како сопственик на клубот станавте икона негова, идол на новите генерации, вие, и покрај вас направивте да има уште десетици нови идоли. Па не сме ние толку наивни за да ве испуштиме од раце, сега кога се случуваат најголемите успеси на клубот, сега кога ја разбудивте нацијата и и покажавте дека се е можно, дека треба да верувамево себе… Покажавте дека во ова парче земја има луѓе кои имаат шампионски дух, способни да победуваат имиња кои предходно ни делуваа непобедливи…Вие сте дел од нас, и повеќе од тоа, вие сте голем Македонец на кого му тече Комитска крв. Како што со жив штит сме спремни да ја браниме и ќе ја одбраниме Јужната трибина по секоја цена, со жив штит сме спремни да ве одбраниме и вас од она зло кое ве опкружува и ви ја одзема енергијата која од вас зрачи“, велат претставници на Комитите. 

Сепак, навивачката група која деновиве крена паника поради доделувањето на јужната трибина на гостинските навивачи на Фенербахче која душата на Вардар смета дека раководството донело погрешна одлука.

„Како секој вистински професионалец и сопственик си одредивте менаџерска структура во клубот и на истата и дадовте доверба да ја води работата, тоа е вистинскиот начин за работа кој е предодреден за успех…но…ете има и исклучоци, и од се срце во името на сите навивачи на клубот би сакале да ви укажеме дека ова раководство на Фудбалскиот клуб не го води клубот во вистинскиот правец…Ова раководство не знае да ги цени вистинските вредности на клубот, не знае да ја цени традицијата и историјата на клубот, и на крај ова раоводство не знае да ве цени ниту вас како сопственик…Создаде зла крв таму каде предходно никогаш ја немаше, не оддалечи од клубот кој ни е најблиску до нашите срца… Но доколку вие сметате дека ова раководство е токму она кое е најдоброто и го заслужува нашиот и ваш Вардар и покрај тоа што огромното мнозинство навивачи, Вардарци и спортска јавност не мисли така, тогаш во ред, не се мешаме во неговото работење, како што не се мешавме ниту досега. Но ние сме должни да реагираме за да бидеме корекција на оваа и секоја предходна и наредна Управа, да им укажеме на нивните грешки за да се корегираат, и такви ќе продолжиме да бидеме, затоа што Вардар е нашето семејство, а семејството ги решава сите отворени прашања дома очи во очи“, стои во соопштението на навивачката група Комити.

Одлуката на Самсоненко доаѓа како мало изненадување бидејќи тој не наведе кој точно го навредувал, секако тука е големото незадоволство кај навивачите поради поставувањето на астрономски цени на билетите за натпреварот Вардар-Фенербахче од плејофот за Лига Европа за кој тогаш Комитите најавија дека ќе го бојкотираат и ќе и се спротистават на управата за да ја одбранат јужната трибина. Потоа Самсоненко реши цените на билетите да ги врати на 300 денари. 

Сепак, ова е мал судир со навивачите кој не е прв бидејќи изминатите години имаше многу нервоза и недоразбирања за натпреварите на ракометарите на Вардар, како и за фудбалскиот клуб Вардар кој има премногу слаба посетеност. Самсоненко изгради хотел, спортска сала, игралиште, спортска академија, па дури и црква. 

Станува збор за голем број на бизнис вложувања кои е нелогично да се прекинат одеднаш. Инаку Самсоненко сега е спонзор и на ЦСКА Москва, како и менаџер на руската ракометна репрезентација. 

Можеби ќе ве интересира

Тинејџери летово низ Кисела Вода и Аеродром краделе автомобили од подземни гаражи

Тинејџери летово низ Кисела Вода и Аеродром краделе автомобили од подземни гаражи

Не е точно дека работници од Екс-ју земјите ќе се вработуваат под исти услови како оние од ЕУ земјите во Германија

Не е точно дека работници од Екс-ју земјите ќе се вработуваат под исти услови како оние од ЕУ земјите во Германија

ТОПЛО УШТЕ ДЕНЕС: Од утре пресврт во временската прогноза

ТОПЛО УШТЕ ДЕНЕС: Од утре пресврт во временската прогноза

Луѓето не смеат да бидат купувани и продавани

Луѓето не смеат да бидат купувани и продавани

ЈОРГОС ПАПАНДРЕУ ЗА ФАКТОР МАГАЗИН: Горна Македонија е прифатливо решение

ЈОРГОС ПАПАНДРЕУ ЗА ФАКТОР МАГАЗИН: Горна Македонија е прифатливо решение

ТРОШОЦИТЕ ПОГОЛЕМИ ОД ПЛАТАТА: Вработените во овој сектор едвај врзуваат крај со крај

ТРОШОЦИТЕ ПОГОЛЕМИ ОД ПЛАТАТА: Вработените во овој сектор едвај врзуваат крај со крај

Кога ќе проработи бројчаникот што го вети Заев?

Кога ќе проработи бројчаникот што го вети Заев?

Груевски ќе прифати и доживотен затвор само Заев да ги остави на мир насилниците од „крвавиот четврток“

Груевски ќе прифати и доживотен затвор само Заев да ги остави на мир насилниците од „крвавиот четврток“

Груевски: Прислушувани се над 100 луѓе од ВМРО-ДПМНЕ

Груевски: Прислушувани се над 100 луѓе од ВМРО-ДПМНЕ