21 Февруари, 2018
0.5211
    ALK 7801.99    -1.64%     BESK 10275    -3%     GRNT 810    -0.06%     KMB 3389.73    -0.22%     MERM 800    -20%     MPT 29500.63    0%     OKTA 3620    0.56%     RMDEN16 94.9    0.11%     RZUS 139    3.73%     SBT 2041    -2.86%     STB 940.85    0.03%     STIL 139.03    -4.1%     TETE 2286.67    2.27%     TKVS 3110    2.98%     TNB 13581.59    -0.42%     TPLF 1649.9    1.35%     TTK 947    -2.97%     UNI 2050    0%

Кореја оди 10 милијарди во минус заради Олимпијадата

Објавено во: Економија 13 Февруари, 2018

Република Кореја или повеќе позната како Јужна Кореја ќе забележи загуба од околу 10 милијарди американски долари поради големите трошења за организирање на Зимските олимписки игри во северниот ресорт Пјонгченг кој и по бројните инвестиции во инфраструктурата и натаму е одалечен 2 часа патување со експрес воз од главниот град Сеул.

Според анализите на професорот Ендрју Зимбалист од Смит колеџот, Јужна Кореја вложила околу 13 милијарди долари во изградба на зимските терени каде ќе се одржуваат натпреварите од ЗОИ 2018, потоа олимпиското село, целосната инфраструктура и вложувањата во сместувачките капацитети за посетителите и навивачите.

Сепак, и со големата публика која ќе ја проследи Олимпијадата за десетина дена Јужна Кореја ќе заработи нешто над 2 милијарди долари, што значи ќе прокнижи голема загуба. 

Проблемот е што досега ниту еден град не видел економски бум од организирање на олимписки игри бидејќи потоа терените се распаѓаат и се целосно напуштени бидејќи нема кој да се натпреварува, ниту пак туристите се враќаат да го посетата местото каде освен пропадната инфраструктура нема ништо друго.

Друг проблем на Јужна Кореја е што нејзините жители и не се големи фанови на зимските спортови, па така центарот кој е изграден сега во Пјонгченг не би имало кој понатаму активно или интензивно да го користи што исто така ќе генерира дополнителни загуби во наредните години.

Можеби ќе ве интересира

ИМА ЛИ АЛТЕРНАТИВА: Тевдовски e против зголемување на прагот за пензионирање

ИМА ЛИ АЛТЕРНАТИВА: Тевдовски e против зголемување на прагот за пензионирање

Целосна поддршка на акцијата на Министерството за земјоделство, шумарство и водостопанство за ставање ред во агросекторот

Целосна поддршка на акцијата на Министерството за земјоделство, шумарство и водостопанство за ставање ред во агросекторот

Македонските експерти ќе работат на странските пазари

Македонските експерти ќе работат на странските пазари

И ПОКРАЈ КРИТИКИТЕ, ТЕРАМЕ ПО СТАРО: Нови предвремени вработувања во администрација

И ПОКРАЈ КРИТИКИТЕ, ТЕРАМЕ ПО СТАРО: Нови предвремени вработувања во администрација

Видео: Како Бил Гејтс ја замислува иднината на мобилните плаќања?

Видео: Како Бил Гејтс ја замислува иднината на мобилните плаќања?

Нов директор во ЕЦБ е банкар кој никогаш не работел во Централна банка

Нов директор во ЕЦБ е банкар кој никогаш не работел во Централна банка

Интервју Јанкоски: Најбарани се компјутери од високите класи, Македонците знаат да препознаат квалитет

Интервју Јанкоски: Најбарани се компјутери од високите класи, Македонците знаат да препознаат квалитет

Обновено: Зошто Владата вложи 1 милион евра во акции на МЕР?

Обновено: Зошто Владата вложи 1 милион евра во акции на МЕР?

КОЈ ЌЕ БИДЕ НОВИОТ ГУВЕРНЕР: Многу имиња, една фотеља!

КОЈ ЌЕ БИДЕ НОВИОТ ГУВЕРНЕР: Многу имиња, една фотеља!